NOG EENS HET HOOEDSTEL ZONDER KINKETTING Op den omslag der 12c Aflevering van dit tijdschrift, werd dooi de redactie medegedeeld, dat van verschillende zijden om inlichting was verzocht omtrent 't hoofdstel zonder kinketting. Daar ik mij, kort na het lezen van de beschrijving, een dergelijk hoofdstel deed vervaardigen, geef ik hierbij den uitslag van mijne proefneming. Niet dat ik zooveel waarde hecht aan mijne kleine poging, dat ik ze de vermelding waard acht; maar eensdeels om anderen de zaak gemakkelijker te maken, dan ze mij is geweest, en ten tweede in de hoop (en dit is weer zuiver égoisme) dat die anderen óók hunne bevindingen zullen mededeelen, waardoor ik dan te weten kan komen, wat er bij mij aan ontbreekt, geef ik ze ten beste. Dig. 1. is het plaatje, van ijzer vervaardigd, en van dikte en afme tingen als op de teekening is aangegeven. De opening a. dient tot bevestiging van 't bakstukb. tot doorlating van den kinriemc. tot bevestiging der riempjes, welke den neusriem moeten ophouden; cl. is een borst, zoo hoog als de dikte van de -schaien der stang; daarin is een schroefdraad gesneden waarin de schroef e. past, welke dient tot bevestiging der scharen. De lange rechte scharen (fig. 2) zijn eveneens van ijzer, en zoo dik als 't bovengenoemd plaatje. Ook hier kan men de afmetingen uit de teekening nagaan, daar deze geheel overeenkomen met de stang, die ik deed vervaardigen f. is eene' opening welke juist om de borst tl. sluit, en dan door de schroef e. wordt opgesloten, zoodat zij enkel vrij kan draaien; g. is 't gat tot doorlating van den neusriem; li. de plaats, waar 't mondstuk is vastgeklonkenj. de opening tot doorla ting der teugels.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 190