13 door de officieren met den revolver bedreigd moesten worden, om hen tot vlugger loopen te bewegen. Belast met 45 kilo's rijst waren eenigen n.l. door bet strompelen over de vele boomstammen reeds zoo ten einde hunner krachten, dat zij niet meer voort konden, terwijl ter vervanging van de dwangar beiders, die ineengezegen waren, eindelijk diegenen moesten genomen worden, die de officiersgoederen droegen. Het gevolg van dezen door den kwartiermeester bevolen maatregel was, dat de bagage der officieren van de 1° compagnie, ten prooi van Dangsareezen, achtergelaten werd en de dragers, in de plaats daarvan, een zak rijst, bekwamen te transporteeren, die met het oog op alle gebeurlijkheid, wellicht van zooveel grootere waarde moest worden geacht. Hebben wij hiervoren geschetst, hoe de physieke toestand van de dwangarbeiders omstreeks tien, elf ure in den morgen was, die toestand werd van zelf gaandeweg erger. Eindelijk des namiddags ten 5 ure, zonder eenige rust te hebben genotenen zondergedurende den ganschen dagop nieuw de veld- flesch (1) te hebben hunnen vullenbereikte de achterhoede het door de 2e en 3e compagnie, sedert een uur, betrokken nieuw bivak te Blang-Boekit. Was de vermoeienis van soldaten en dwangarbeiders groot, veel erger was de dorst geweest, die enkelen er toe bracht uit bijna ledige putten, welke de achterhoede op dien dag een paar malen voorbij kwam, geel drabbig water te drinken, dat, walgelijk van smaak, slechts eenige seconden in de maag verbleef. De aankomst van de achterhoede was met dat al, uit den aard der zaak dubbel welkom, dewijl de troepen, die de voorhoede en hoofdtroepen hadden uitgemaakt, nu eerst in het bezit kwamen van vivres en het noodige keukengereedschap. Des avonds omstreeks 8 ure had de soldaat dan ook den honger gestild en haastte hij zich, de vermoeide leden uit te strekken, tot tijd en wijle de wachtdienst hem weder roepen zoude, om thans op zijn beurt, voor de veiligheid der andereu te waken. Door den op dien dag verrichten oorlogsmarsch waren intusscheu (1) Het riviertje, nabij de genomen versterking, had brak water.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 19