200 Gedurende den nacht van den 10™ op den llen viel niets bijzon ders voor. De branding was des morgens weder zeer hevig, zoodat het slechts aan de Atjehsche prauwen en een vijfral Chineesche sampans mocht gelukken zee te kiezen. Na 11 uur v. m. kon geen der laatste meer naar buiten. Ook de marine deed het mogelijke, om de troepen aan den wal van levensmiddelen te voorzien. Daartoe liet zij een tiental harer kruitketels met hard brood vullen en met Chineesche sampans naar den wal brengen. (1) Het vullen der kruitketels vorderde echter zooveel tijd, en daarbij was de inhoud nog zoo gering, dat de proef, om op deze wijze vivres naar den wal te brengen, ten slotte gestaakt werd. Daarbij kwam nog, dat er veel kans bestond voor een verloren gaan der kruitketels in de branding, een der sampans met kruit ketels was reeds omgeslagen en de laatsten slechts met veel moei te uit het water gehaald wijl er van het spannen van een touw zonder eind geen sprake kon zijn, wegens den grooten afstand 150 a 200 M.), waarop de stoombarkassen en sloepen buiten de branding moesten blijven. Ten 3 uur n. m. begon de branding in hevigheid af te nemen. De Chineesche roeiers togen daarop weder aan het werk, doch niet dan nadat hun de premie van f 2.50 weder was toegezegd. Toch mocht het maar aan enkele sampans gelukken een vracht vivres naar den wal te brengen. Op verzoek van den bevelhebber debarkeerde in den loop van den dag de marine-landingsdivisie. Zij bestond uit: 1 luitenant ter zee lp klasse, commandant, 2 luit. t/z. 2e kl., 1 sergeant-majoor, 3 sergeanten, 2 korporaals, l tamboer en 57 minderen. Een onder officier verdronk bij het debarkement. Na aankomst aan den wal, werd de divisie in het strandbivak onder dak gebracht. Inmiddels werd met het werken aan de beide bivaks voortgegaan, liet strandbivak werd door de 2e compagnie voltooid en had nu den vorm, aangegeven in fig. 1. In het bivak de Gedei werd het terrein door de le en 4° compagnie verder opengekapt en door de genietroepen de overige facen van de (1) Het eerst werd dit middel in praktijk gebracht te Samalangan in 1877.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 206