202 weg van Padang Kring naar Simpang Olim, de terugtochtsweg van den vijand, ook langs de rivier leidde, en dus de vijand, door het voortrukken langs de rivier zijn terugtocht bedreigd ziende, wellicht er toe zoude overgaan zijne stelling in Padang Kring prijs te geven. Yoor het oprukken naar Padang Kring gaf de bevelhebber, voor zooveel noodig in overleg met den stationscommandant, den 126n de volgende bevelen Morgen ochtend, zoodra het voldoende dag is, zullen Z. M. stoom schepen ter reede Tenom, de in het binnenland gelegen kampongs Padang Kring en Baroe gedurende een half uur beschieten. (1) Onmiddellijk na het staken van dit vuur zal naar Padang KriDg worden opgerukt. Hiervoor worden twee colonnes aangewezen. De eerste, hoofdcolonne, onder bevel van den luit.-kol. Perné, aan ivien de Chef van den staf worde toegevoegd, zal bestaan uit: comp. infanterie; de sectie bergkanons en twee mortieren met volle uitrusting; een detachement genietroepen met sessaks voor het overtrekken van twee modderpoelen ter gezamenlijke lengte van 50 pas, en het noodige hospitaalpersoneel met 20 tandoe's. Deze colonne heeft in opdracht van de Gedei naar Padang Kring op te rukken langs den weg, die ongeveer in noordelijke richting naar laatstgenoemde kampong voert. De tweede colonne, commandant kapitein Leijssius, bestaande uit 1 compagnie infanterie, een detachement van 10 man genietroepen en het noodige hospi taalpersoneel met 10 tandoe's, volgt het pad langs de Tenom-rivier en ageert in verband met de gewapende sloepen van de Marine, die de rivier opvaren. Zij zorgt met die sloepen terzelfder hoogte te blijven. Ten einde dit mogelijk te maken ook daarwaar de weg zich eenigszins van de rivier verwijdert, zullen de sloepen en de colonne elk eene, aan een langen staak gebonden vlag medevoerenen de colonne dooi den boschrand tusschen weg en rivier patrouilles uitzendenwaarbij (1) Aan den stationscommandant werd, voor elk van Z. M. oorlogsschepen, aangeboden een potloodschets, waarop de ligging der schepen, volgens peiling uit de Gedei, was aangegeven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 208