205 ontvangenbevattende de mededeeling, dat hij T. Imam Moeda den 5cn niet meer in de Gedei had ontmoet en zich daarom naar diens hoofdkampong Padang Kring had begeven. Toen hij hem ook daar niet vond en vernam, dat T. Imam Moeda met de gevangen schip breukelingen naar kampong Rachat, dieper in het binnenland was getrokken, zond Potjoet Mohammad hem met een bode een brief en de uitnoodiging, om te Padang Kring te komen tot ontvangst van het ultimatum. T. Imam Moeda verscheen echter niet, zoodat de overhandiging van het ultimatum niet had plaats gehad. Daarop naar boord willende terugkeeren, werd Potjoet Mohammad in zijn voornemen verhinderd door de bewoners van de Gedei, die zijne prauw hadden gestolen. Bij het openen van het vuur der schepen, had de Radja van Rigas zich in het bosch schuil gehouden en was van daar naar Rigas teruggekeerd, waar hij na een marsch van twee dagen, ziek aankwam. Hij hoopte bij het uitreiken van belooningen niet te wor den vergeten. Den 13en Januari nam de operatie tegen Padang Kring een aanvang. Vóór dat de marine het vuur op de kampongs Baroe en Padang Kring- geopend hadvertrok de sloepen-flottielje ten 5-f uur v. m. van de Gedei, medenemende den oudsten der beide Chineesche gidsen; de colonne Leijssius met den jongsten Chinees als gids, volgde haar ten ongeveer half zeventoen de oorlogsschepen het vuur hadden ge staakt. De hoofdmacht onder den luit.-kol. Perné marcheerde ten 7 uur ongeveer van de Gedei af in de volgende orde (voor de indeeling der marschcolonne en de marschorde zie men fig. 2.) Voorhoede: j comp. infanterie (4e comp.)een detachement genie troepen (1 officier en 10 minderen) waarbij ingedeeld 52 dwangar beiders voor het dragen van 27 sessaks en 300 zandzakken; de sectie mortieren, waarbij 1 mandoor en 28 dwangarbeiders; de reserve infanterie munitie (12 kistjes ad 400 patronen per kistje) gedragen door 12 dwangarbeiders; 3 man hospitaalpersoneel met 6 tandoe's en 12 dwangarbeiders. Hoofdtroep 3/4 compagnie infanterie; eene sectie bergartilleriewaarbij 1 mandoor en 56 dwangarbeiders,

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 211