210 De sloepenflottielje roeide daarop verder de rivier op, terwijl de colonne Leijssius hare beweging langs den rechter oever volgde en op die wijze werd ten uur Padang Kring bereikt, alzoo drie kwart uur nadat die kampong door onze troepen was bezet. Yan de plaats, waar de chef van den staf de colonne Leijssius aantrof, kon Simpang Olim, dat 700 a 800 meter stroomopwaarts aan eene bocht der rivier lag, worden waargenomen, terwijl een open plek op den rechter oever eene goede stelling voor de artillerie op leverde om Simpang Olim onder vuur te nemen. Yan uit deze kampong opende de vijand inmiddels het vuur op onze troepen. Nog vóór de ontvangst van het bericht van het nemen van Padang Kring, had de expeditie-commandant zich naar genoemde kampong op weg begeven en daar komende, aan de genietroepen opgedragen om, onder dekking van een peloton infanterie, de vijandelijke ver sterkingen te slechten en de huizen te verbranden. Daarna rukte de bevelhebber met de hoofdcolonne langs het hiervoren genoemde pad door Padang Kring naar de Tenom-rivier op, welke ten 9 uur 50' voorm. werd bereikt. Onmiddellijk daarop werd de artillerie in batterij gebracht en het vuur geopend op Simpang Olim, uit welke kampong de vijand nog steeds onze troepen beschoot. Het vuur van den vijand werd weldra tot zwijgen gebracht en Simpang Olim, behalve door het granaatvuur der sloepen, door 20 gra naten en 2 granaatkartetsen der bergkanons en een 14tal ronde granaten der mortieren, geteisterd. (1) Nadat Simpang Olim op die wijze, gedurende een klein kwartier getuchtigd was, beval de expeditie commandant de gewapende sloepenflottielje naar de Gedei terug te keeren en droeg de colonne Leijssius op haar tot kamp. Baroe te be geleiden en daarna naar Padang Kring terug te keeren. Tevens werd de artillerie onder dekking van eene sectie infanterie naar het bivak in de Gedei teruggezonden en aan de genietroepen den last ver strekt om na afloop harer taak in Padang Kring, onder dekking van een peloton infanterie, aan te vangen met de vernieling van de kamp. Aloer Ambang en Banang, tusschen de Gedei en Padang Kring gelegen. (1) Yoor de verbruikte infanterie munitie op 13 Januari, zie men Bijlag-e 2.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 216