15 Naar aanleiding van deze mededeeling nam de colonne, om meer op hare verdediging bedacht te zijn, den carrévorm aan en werden de beide Coehoornmortieren in stelling gebracht, om gereed te zijn, ieder oogenblik het grnnaatvuur te kunnen beginnen. De aanval der Langsareezen bleef echter achterwege en werd middelerwijl het parlementeeren voorgezet, zonder dat nochtans daarin veel vordering viel te bespeuren. De op het open veld sedert een paar uur stilstaande troepen had den oudertusschen andermaal zeer veel van dorst en hitte te lijden, zoodat van tijd tot tijd enkele soldaten het bewustzijn verloren. Toen het daarop middag geworden was en op een gegeven oogen blik 5 soldaten in een paar minuten tijds neerzegen, liet de kapitein Vink (1), die het carré commandeerde, aan den nog altijd parle- menteerenden politieleen agent en den zich bij dezen bevindenden majoor Meijer, weten, dat wanneer de troep niet weldra in eene schaduwrijke plaats werd gebracht, waar tevens water zoude zijn, niet langer voor de slagvaardigheid van den troep kon worden ingestaan. Het gevolg dezer mededeeling was, dat aanvankelijk de machti ging bekomen werd, om door te marcheeren tot onder een 4 tal op de open vlakte staande boomen, alwaar de soldaat een weinig bij kwam en dat kort daarop de majoor besloot, thans in den- voor ons gelegen kampongrand het bivak te gaan betrekken, dewijl de hitte op de open sawah voor velen ondragelijk en de dorst onuitstaanbaar wa3 geworden. Ongeveer tezelfder tijd werd de order aan den luitenant Har deman te Blang-Boekit overgebracht, om met den aldaar achterge laten trein op te breken en de beweging naar het nieuwe bivak te volgen, en kwamen deze troepen omstreeks 4 ure in den namiddag aan. De adjudant-onderofficier dienstdoend officier Muller dezer com pagnie, was echter plotseling dien morgen te Blang-Boekit overleden en bracht de compagnie thans het lijk van dien onderofficier mede, om het den volgenden morgen, met de meeste stilte ter aarde te bestellen. Ter nauwernood het nieuwe bivak betrokken hebbende, verscheen (1) De oudere kapitein De Vogel was een paar uur te voren wegens ongesteldheid per tandoe naar het bivak te Blang-Boekit gedragen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 21