"L, H{° OYER DE WERKING DER KADERSCHOLEN. De kaderscholen werden bij A. O. 1882 n° 62 in het leven ge roepen. Den len November van dat jaar traden zij in werking. De bij die A. O. gearresteerde Reglementen voor de kaderscholen en op het schoolonderwijs waren en zijn nog voorloopige voorschrif ten. (1) Is het tijdstip om de werking dezer voorloopige voorschriften met juistheid te beoordeelen, reeds aangebroken? Deze volgens onze meening alleszins gewettigde vraag, is echter geeue vraag meer. In de eerste plaats toch werd reeds bij diezelfde A. O. bepaald, dat een oordeel over die voorloopige voorschriften moest worden uitgebracht op den lcn April 1883; terwijl verder twee aanschrijvingen van het D. v. O. van later datum die voorschriften gedeeltelijk buiten wer king stelden. Neemt men in aanmerking dat de uiterlijk op 1 April 1883 door de afdeelings- en gewestelijke militaire commandanten aan te bieden beoordeelingen, c. q. vergezeld van gemotiveerde voorstellen tot wij ziging, gebaseerd waren op de beoordeelingen der korpscommandan ten en directeuren der kaderscholen, welke oordeelen dus weder zooveel vroeger moesten worden aangeboden, dan blijkt ten duide lijkste, dat de tijd van 1 November 1882 tot aan die aanbieding, veel te kort was om een juist oordeel uit te brengen. De nadeelige ge volgen dier ongemotiveerde overhaasting zijn niet uitgebleven. Vol gens den aanhef toch der eerste van de bovenbedoelde aanschrijvin- gen, zijn de daarbij bij wijze van proef voorgeschreven wijzigingen een gevolg van de uitgebrachte rapporten. Dat die overhaasting ongemotiveerd was, blijkt uit de omstandigheid, dat er op die rappor ti) Bij A. O. 1883 n° 5 werden de Koninklijke Besluiten medegedeeld, waarop deze reglementen berusten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 223