222 oprichten van één of meer kaderscholen een algemeen aangeprezen middel. Zooals uit het bovenstaande reeds bleek, hebben de schrijvers diei vooistellen, waaronder er waren, welke zeer behartigenswaardige wenken bevatten, weinig invloed op de regeling der kaderscholen uitgeoefend maar door hun arbeid was de aandacht op de zaak gevestigd, en toen dan ook bekend werd, dat er eindelijk tot de op lichting van 4 kaderscholen was besloten, was de verwachting zeer hoog gespannen. Ja, er was zoo lang en zoo aanhoudend op dit aanbeeld geslagen, dat er zelfs in het leger eene categorie ontstond, die nu alles van die kaderscholen verwachtte. Zij schaarde zich in deze aan de zijde des ministers en c. s. en namen eene houding aan als wilden zij zeggen: Gij liebl nu kaderscholen; als het leader nu niet binnen den kortst mogelijken tijd uitstekend is, dan is het uw eigen schuld Evenals bij vele zaken, waaromtrent de verwaehtingen te hoog gespannen zijn, viel ook in dit geval de werkelijkheid tegen. De hoofdgebreken, welke de kaderscholen zouden aankleven, waren bij het legerbestuur bekendzooals reeds boven bleek, handelde het echter op last van hooger hand. Mocht nu echter uit de eerlang inkomende adviezen blijken, dat die gebreken ook door andere auto- ïiteiten worden erkend, dan kan zulks wellicht voor het legerbestuur eene aanleiding zijn op vroegere voorstellen terug te komen, minstens om met klem op eene betere regeling aan te dringen. Voor hen, die hunne gedachten over de zaak hadden laten gaan, voldeden verschillende bepalingen der nieuwe regeling niet aan billijk te stellen eischen. Ook bij de korpsen ondervond men spoedig de gevolgen der minder goede regeling en er ontstond een geest, welke van weinig ingenomenheid met de kaderscholen getuigde; ja, er ver hieven zich zelfs stemmen, die eene terugkeer tot het oude aanprezen. De hoofdgebreken nu zijn 1°. De vereeniging der cursussen met de kaderscholen. 2e. De weinige zelfstandigheid der directeuren. 3°. Het detacheeren van de korpsen van het kaderdat tot een hoogeren graad wordt opgeleid.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 228