227 Het voordeel dat de rekrutenmet het oog op de instructie, voor de kadersckolen kunnen opleveren, schatte men niet te hoog. Niet alleen dat de dienstregeling bij de depot-bataljons en bij de kader- scholen een beletsel kan zijn, om van de exercitie met de rekruten eenig voordeel te trekken, doch de te stellen eischen, aan de eene zijde: goed afgeëxerceerde manschappen, aan de andere zijde: vor ming van goede instructeurs, kunnen ook daarbij aanleiding tot botsing geven. Bij de kaderscholen zal onderlinge instructie wel steeds hoofdzaak blijven. ad. 3. Een voorname oorzaak van de weinige ingenomenheid bij de korpsen met de kaderscholen, moet gezocht worden in de om standigheid, dat het kader, hetwelk voor een hoogeren graad wordt opgeleid, van de korpsen bij de kaderscholen (depot-bataljons) is gedetacheerd, m. a. w. dat zij, die opgeleid worden voor een hoogeren graad, bij de korpsen niet worden vervangen. Bij het reeds bestaand gebrek aan kader, laat dit verschijnsel zich zeer goed verklaren. Bij de vroeger gevolgde wijze van opleiding (korpsscholen) behield men de diensten van hen die opgeleid werden; tegenwoordig moet men ze missen, en dat gemis drukt zwaar op de overblijvenden, te zwaarder, nu reeds aan de formatie een tal van onderofficieren en korporaals ontbreken. Het bezwaar liet zich vooral gelden, waar het administratief kader betrof, terwijl bij de korpsen de stof om dat kader op voldoende wijze te vervangen in den regel schaars is. Aan dit motief schrijven wij de uitvaardiging toe der tweede van de in hoofde dezes bedoelde aanschrijvingen, in hoofdzaak inhoudende: dat de vorming van het administratief kader voortaan weder bij de korpsen zal plaats hebben. "Wij betreuren dit zeer. In stede van te erkennen, dat een der beginselen waarop de tegenwoordige kader scholen berusten, minder juist is, en de noodige voorstellen tot verbetering te doen, verraadt deze nieuwe regeling een zucht om naar het oude terug te keeren. De voordeelen der kaderscholen, eenheid in de opleiding van al het kader voor het leger, gaan hier door weer verloren. Bij de kaderscholen zelf mist men de beste onderofficieren voor de onderlinge instructie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 233