230 mers in de eerste plaats gevraagd naar mennelcens. Dat overige Laten wij nu voor een oogenblik onze aandacht vestigen op eenige cijfers. A. O. 1882 n° 62 geeft aan, dat het aantal leerlingen op de kaderscholen gezamenlijk mag bedragen Deze cijfers zijn op de behoefte en vermoedelijk op de volgende berekening gebaseerd. De opleiding tot adjudant-onderofficier en sergeant-majoor gemid deld 6 maanden durende, dan kunnen er'sjaars 2 X 26=52 worden opgeleid. De opleiding tot sergeant en fourier gemiddeld 3 maanden durende, dan kunnen er 'sjaars 4 X 63 252 worden opgeleid. Te zamen dus 304 onderofficieren. Alsnu rekenende op 10°/o niet geslaagdendan kunnen de kaderscholen voorzien in de behoefte aan 274 onderofficieren. De jaarlijksche behoefte aan onderofficieren leert men kennen door in den staat voorkomende op blz. 221, het totaal van het verlies aan onderofficieren te verminderen met het aantal „uit Nederland aan gekomen" de rest geeft aan de behoefte waarin door aanstelling in Indië moet worden voorzien. Neemt men nu in aanmerking, hetgeen vroeger reeds werd op gemerkt, dat de voorstellen voor de kaderscholen reeds in 1879 bij het D. v. O. werden bewerkt en dat dus als basis der berekening de cijfers van eenige jaren aan 1.879 ja liever nog 1878, omdat de koloniale verslagen eerst zooveel later bekend worden voorafgaande, zijn genomen, dan blijkt onze bovenstaande berekening daarmede vrij wel overeen te komen. Nemen wij toch, de boven door ons bedoelde cijfers over de jaren 1874, 1875, 1876 en 1877, dan krij gen wij een gemiddelde rest of „behoefte waarin door aanstelling in Indië moet worden voorzien", van 277 onderofficieren. Met het oog op de toenmalige omstandigheden en in verband met de gevolgde wijze van berekenen, zouden de kaderscholen dus in de „behoefte" kunnen voorzien. Doch, èn de omstandigheden zijn gewijzigd, èn de practijk heeft geleerd dat de berekening minder juist was. Europeanen Ond. Off. Korp.s Fus.s 26 63 144 Inlanders Korp.s Fus.s 30 65

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 236