233 vooral het gewicht der betrekking van Directeur eener zelfstandige kaderschool (zie ad 2) doen het ons noodig voorkomen, aan het hoofd van alle (4) kaderscholen 1 kapitein te stellen en hem 1 luitenant toe te voegen. Zou de omstandigheid, dat 2 van de 4 directeuren slechts luitenants zijn, niet van invloed zijn geweest bij de samenstelling van het reglement; en is het wellicht daaraan toe te schrijven, dat het grootste deel der verantwoordelijkheid aan de korps-commandanten is opgedragen? Na de door ons voorgestane scheiding der cursussen van de ka derscholen (ad 1) kunnen de eersten tot éénen voorbereidenden cur sus vereenigd worden, onder 1 kapitein met 3 luitenants. Ten behoeve van het militair onderwijs zouden wij dan heb ben Militaire school1 kap. 5 luits. Voorbereidende cursus... 1 3 4 Kaderscholen4 4 Zou deze inrichting te weelderig zijn? Men vergelijke ze eens met die van het Nederlandsche leger. ad 4. De sedert jaren bestaande drang tot oprichting van kader scholen, had grootendeels zijn oorzaak in de slechte resultaten van de bestaande en volgens de bepalingen van A. O. 1868 n° 5 wer kende korpsscholeu. Deze scholen bestonden niet alleen bij de korp sen doch ook bij alle onderdeelen van korpsen, hoe klein ook, die in afzonderlijke garnizoenen gelegerd waren, zoodat er zeker meer dan 80 van die scholen waren. Wanneer men nu bedenkt, dat aan de meesten dier scholen minstens 1 luitenant, 1 Europeesch en 1 Inlandsch onderofficier als onderwijzers werkzaam waren, dan rijst de vraagvan waar dat groot aantal onderwijzers moest komen, onwillekeurig op. De als zoodanig werkzame personen bezaten dan ook doorgaans de noodige geschiktheid niet, en men was reeds tevre den als het noodige aantal kon worden aangewezen. Bij dat aanwij zen werd niet gevraagd naar lust en ijver tot het geven van onder wijs, doch daar het veelal als een onaangenaam bijbaantje werd beschouwd, werden daartoe de jongste luitenants, en dikwerf nog

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 239