17 leden en vijf anderen op het dek van het schip lagen te zieltogen door het gebruik van verkeerde geneesmiddelen in stede van quinine. Deze 10 menschen waren onder de bevelen van den luitenant Le Bron de Yexela, wegens koortslijden, den vorigen middag naar de Boni vervoerd geworden, om hen wat spoediger aan het bivakleven te onttrekken en hadden, omstreeks een half uur vóór onze terug komst aan boord, de bewuste medicijnen gebruikt. "VVas met den tocht, gelijk deze hiervoren beschreven werd, de Langsarsche zaak tot een goed einde gebracht, die van Modjopahit had hoegenaamd geene bereddering van noodevermits de Yorstzoodra de expeditionnaire troepen in Langsar voet aan wal zettenzich ge haast had te berichten dat hij zich thans wel wenschte te onderwerpen. De troepen konden dus na volbrachte taak huiswaarts keeren. Yoor de le compagnie (Yink) was evenwel nog eene kleine excursie bewaard en wel het tuchtigen van een paar kampongs in het Edische voor deneenige dagen te vorenop den 2en luitenant der infanterie Yan Palenstein Helderman gepleegden moord. Toen echter de naar Oleh-leh terugstoomende „Devonhurst" nabij Edi kwam, werd de voorgenomen kastijding, om ons onbekend ge bleven redenen, gecontramandeerd en ontscheepten dientengevolge de drie gezamenlijke compagnieën van het 8e bataljon infanterie in den morgen van den 2len Mei te Oleh-leh, na eene afwezigheid van ze ventien dagen uit hunne kampementen te Panteh-Perak en Berouw. Uit al het voorgaande blijkt, dat de in Mei 1875 volvoerde tocht naar Langsar, voor de Indische krijgsgeschiedenis eene nieuwe bijdrage oplevert, hoe de Nederlandsch-Indische troepen in den regel weinig van het vijandelijk staal, daarentegen veel van vermoeienis en andere ontbering te velde te lijden hebben. Eene flinke daad was het in elk geval van den bevelhebber, om de Birum-rivier te durven ingaan en het er op te wagen, met 4 dagen vivres het geheel onbekende land binnen te rukken. Eene andere flinke daad was het, om op den 13den Mei een 1885. Dl. I. 2

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 23