238 Er was nu toch geen sprake meer van bezig houden, neen, nu moest aan de aspirant-korporaals het lezen en schrijven behoorlijk onderwezen worden. En behoudens enkele uitzonderingenwaar toevallig de Directeur of de luitenant-onderwijzer, juiste begrippen hadden omtrent zaken „onderwijs betreffende, waar zij een behoorlijk leerplan (1) wisten te ontwerpen en eene goede methode van onderwijzen wisten aan te geven, waren de resultaten zeer treurig. Uit de daaromtrent ingediende rapporten in het jaar 1883 bleek zulks maar al te dui delijk, en blijkens den aanhef der hierbedoelde aanschrijving, waren het ook die rapportenwelke aanleiding gaven tot de bij die aan schrijving ingevoerde wijzigingen in A. O. 1882 N°. 62. In stede nu van bij die wijziging de geheele opleiding van inlandsch kader bij de kaderscholen over te brengenhetwelk geheel in over eenstemming met het meergenoemd Koninklijk Besluit zou zijn ge weest, werd integendeel een goed beginsel losgelaten. Het beginsel dat al het inl. kader, zoowel korporaals als onder officieren behoorlijk moet kunnen lezen en schrijven en een weinig ïekenenwerd losgelaten en die eisch voor de korporaals niet meer noodig geacht. De moeielijkheid om de aspiranten deze eerste be ginselen te onderwijzen werd hierdoor niet alleen verplaatst, doch verplaatst ten nadeele van den dienst en het finantieel belang van den lande. AVat toch is nu het geval. Het lezen, schrijven en re kenen, dat anders bij de kaderscholen zou moeten worden onder wezen aan de fuseliers (aspirant-korporaals), moet tegenwoordig on derwezen worden aan de korporaals (aspirant-onderofficieren). Het is duidelijk dat deze laatsten daarvoor de kaderscholen gedurende langer tijd zullen moeten bijwonen, dan wanneer zij reeds als fuse liers die zaken hadden geleerd. Die korporaals zijn dus langer aan de korpsen onttrokken dan bij eene goede regeling noodig is. Eene terugkeer tot de goede beginselen is dus ook in dit opzicht zeer noodig. Ten slotte wenschen wij nog met een enkel woord de weelderige (1) Wij hebben wel eens een zoogenaamd tableau van werkzaamheden eener korpsschool gezien, waarboven met groote letters stond „leerplan." Dat stuk was geteekend door een kapitein-directeur.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 244