242 De quaestie der uniformverandering van de mindere militairen zal dus eindelijk haar beslag krijgen, en de overwegende stem welke in deze aan het Legerbestuur gegeven is, doet ons niet twijfelen of de nieuwe uniform zal doelmatig en sierlijk zijn. Of nu ook de uniform der officieren van het Indische leger eene wijziging zal ondergaan, blijft nog altijd een raadsel; toch zou het in het belang der uniformiteit wenschelijk zijn, dat ook de officieren ten minste een helmhoed tot hoofddeksel kregen, wanneer de minderen daarmede worden uitgerust. De gewisselde schrifturen en de discussiën over het Indische leger tusschen den Minister van Koloniën en de Tweede Kamer, deden in uitvoerigheid niet onder voor die van vorige jaren, hetgeen ook niet te verwonderen is bij de belangrijke zwenking welke in de Atjeh- politiek is waar te nemen en het optreden van den oud-majoor der genie van het Indische leger, E. B. Kielstraals afgevaardigde voor Dokkum. Ten einde een beter overzicht over het verhandelde te geven, t jaar ook de noodige wollen stof voor de pantalons der mindere militairen moet wor den aangeschaft, in verband met de in het Koloniaal Verslag van dit jaar vermelde beslissing, dat ook voor de beenbekleeding der militairen het katoen door serge zal worden vervangen. Het is zeer wenschelijk dat, wanneer met 1 Januari 1886 de verandering volledig in werking komt die hoofdzakelijk in het belang van de ge zondheid der mindere militairen in hunne kleeding is gebracht wat de stof betreft, tevens ook andere verbeteringen in de uniform kunnen worden ingevoerd. Zonder dat de jaarlijks cl te uitgaven belangrijk worden vermeerderd, zal eene doelmatige en netter kleeding aan de militairen gegeven kunnen worden, en het noodige is voorbe reid om hen nu eindelijk ook te kunnen voorzien van een beter hoofddeksel, ter vervanging van de onooglijke en voor den dienst in de tropen zoo onpractische kwartiermuts. Dat hoofddeksel zou bestaan in een lichten helmhoed, waarvoor, na lang zoeken, ten slotte een model is verkregen dat, behoudens enkele kleinigheden wier verbetering geen moeite zal kosten, geacht mag worden aan alle vereischten te voldoen. Bij den helmhoed zou tevens aan de militairen eene eenvoudige muts moeten worden verstrekt tot hetzelfde doel als in Kederland de politiemuts nevens de schako gebruikt wordt. Ten behoeve van de volledige invoering der uniformverandering, èn wat de stof èn wat den vorm der kleedingstukken en hoofddeksels betreft, met 1 Januari 1886, is de ontworpen begrooting bezwaard met eene buitengewone uitgaaf van f 298.000, die natuurlijk in volgende jaren niet zal behoeven terug te komen, omdat dan (althans nadat weder voor de noodige voorraden zal zijn gezorgd) slechts op de gewone ver nieuwingen zal te rekenen zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 248