STUDIËN OYER ALGERIË. II. X. in het Indisch Militair Tijdschrift over het Opstel van Een niet veel belasting betalend patriot Na in liet Indisch Militair Tijdschrift N°. 11 van 1884, het ge schrift van een belasting betalend patriot: „Koloniale geldverspillingen en roekeloos regeeringsbeleid," Amsterdam, J. H. Bussij, 1884, gunstig te hebben beoordeeld, neemt X., in de December-aflevering het opstel van een niet veel belasting betalend patriot: „Koloniale geldver spillingen als gevolg van verstokte agressie," voorkomende in de 5e aflevering, mede van 1884 van genoemd maandwerk, tot onder werp zijner beschouwingen. Dat de laatste er minder goed afkomt dan de eerste, laat zich verklaren. Na den lof toegezwaaid aan het schrijven van den be lasting betalenden patriot, kan het oordeel van X. over dat van den niet veel betalenden patriot moeielijk gunstig zijn. In eenige regels en met eenige machtwoorden wordt de laatste dan ook vrij wel af gemaakt. Toch meent hij reden te hebben, om X. te danken voor diens critiek. Immers verschaft zij hem, den weinig belasting be talenden patriot, (1) de gelegenheid om toe te lichten, vooral wat hij in Mei 11. heeft gezegd omtrent Algérië. Ten rechte zegt X. dat beide patriotten uitbreiding van het leger willen. Maar en daarop komt het aan niet volkomen met hetzelfde doel. De I. P. acht die uitbreiding noodig, hoofdzakelijk tot be- (1) X. noemt den eersten patriot veel betalend en den tweeden weinig- betalend. "Waarschijnlijk zeer juist. Ik zal de vrijheid nemen ze in 't vervolg van dit opstel aan te duiden: den eersten, als de Hollandsche patriot door de letters H. P., den tweeden als de Indische patriot door I. P. Zooveel mogelijk is weer de Fransche spelling voor plaatsnamen enz. behouden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 268