264 als die waarvan hier sprake is, zoude kunnen voorkomen, n. 1. dat wordt voorgeschreven, dat voortaan geen civiel ambtenaar zal worden benoemd, die niet eenigen tijd in de gelederen heeft doorgebracht, en op die wijze niet alleen is bekend geworden met de militaire onder geschiktheid en orde, maar ook door den band der kameraad schap met zijne medelandsdienaren van het leger zal zijn verbonden. Allen in de eerste plaats soldaat en geene verdeeldheid. Dat is de illusie van den I. P. Hetgeen X. zegt nopens den twist over de kleur van een paard, dat te water is geraakt, zonder dat een der partijen aangeeft hoe het er uit te krijgen, is ten minste wat betreft den I. P. zeer onjuist. Of doet men een nutteloos werk, wanneer men poogt te voorkomen, dat de legeruitbreiding, wanneer ze wordt verkregen, weinig of geen baat zal geven, omdat men ten gevolge van een zeer misplaatst chauvinisme, vast blijft houden aan het blijven bezetten eener stelling, welke men nooit had moeten innemen, dan wel, wan neer men tracht te bewijzen, dat het verkeerd is, mede te werken tot het doen ontstaan van een voor s' Lands belangen uiterst nadee- lig dualisme tusschen militaire en burgerlijke landsdienaren. Wij kunnen onze zwakte te Atjeh plaats doen maken voor kracht, zegt de geachte schrijver. Hoe? „Door vermeerdering van strijd- „macht, totdat de weegschaal in ons voordeel overslaat"ant woordt hij. Tot welke grens? Weet hij dan niet, dat de gene raal Yan der Heijden, evenals een paar zijner voorgangers, op een gegeven oogenblik bijna 11000 man-j- 3022 dwangarbeiders-j- 3725 vrije koelies -|- ongeveer 2000 Chineesche koelie's, in 't geheel on geveer 20000 hoofden ter zijner beschikking had? Kracht is een mooi woord, maar men moet de middelen hebben om haar te toonen. 11000 man waren niet voldoende om te Kemala te komen Wat rekent de geachte schrijver noodig te hebben, om geheel Atjeh te vuur en te zwaard te veroveren? „De blaadjes zijn thans omgekeerd, zegt X. Het zijn nu de Nederlan ders die in Algérië les kunnen nemen, in al hetgeen taaie volharding vermag en hetgeen in een vijftigtal jaren (ik cursiveer) te scheppen is.'' Volkomen juist. De Nederlanders kunnen in Algérië leeren, hoe in een land dat geene eigenlijke kolonie ismaar om zoo te

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 270