269 Overigens veroorloof ik mij hem op te merken, dat men uit hetgeen hij zegt, zoude kunnen opmaken, dat Frankrijk in Algérië alleen landszonen als soldaten gebruikt. Dit is onjuist. Er zijn 4 regimenten a 4 bataljons tirailleurs Algériens (Turco's voor 't meercndeel Ka- bylen) en 2 regimenten a 4 bataljons vreemdelingen, benevens 4 regimenten a 6 eskadrons Spahi's (inboorlingen van goede familie) ten minste wanneer de formatie van 1883 is ingevoerd, anders van ieder één regiment minder. Yan niet beter gehalte is de uitroep van X., na gevraagd te hebben: Wat komt het er op aan, dat Batavia een dag of vier verder van Oleh-leh ligt, dan Marseille van Algiers? H Is een quaes tie van transport en anders niet. 't Doet me, dit lezende, in zekeren zin genoegen, dat de geachte schrijver zijn naam niet heelt bekend gemaakt. Nu kan men ten minste onderstellen dat een leek zoo n wapen heeft gebezigd. De Janitsaren van den Deij van Algieis zagen nog beter, toen zij in 1688, na het bombardement van Algiers door d'Estrées, om een denkbeeld te geven van de weinige moeite, die het den Franschen kostte om over de Middellandsehe zee te komen, zeiden: „Les Francais peuvent faire la soupe dans leuis pays et venir la manger en Alger." Dat komt er op aan, mijn waarde X. de I. P. heeft er uitdruk kelijk op gewezen omdat wij hier niet alleen te doen hebben met den afstand van Batavia naar Oleh-leh, al is het verschil tusschen dien afstand en dien van Marseille naar Algiers al genoeg in ons nadeel, maar ook met den afstand van onze havens in 't moederland, naai de hoofdplaats onzer bezittingen in den archipeleen afstand die in stede van 36 uur (ten einde niet van overdrijving beschuldigd te worden, sprak de I. P. van drie dagen) zooals het oversteken der- binnenzee die Marseille van Algiers scheidt, minstens evenveel, en meestentijds nog meer dagen vordert. Dat komt er op aan, omdat zelfs Frankrijk's hoofdstad, Parijs, maar 1644 K. M. 222 G. M. van Algiers verwijderd is, waarvan 844 K. M. 114 G. M. per spoortrein kunnen worden afgelegd, en men derhalve, wanneer gevaar dreigt, slechts even behoeft te seinen, om binnen eenige dagen uit alle garnizoenen van Frankrijk landskinderen te Algiers te zien landen, terwijl wij, wan neer 't bericht van gevaar Nederland bereikt, - daar in t moeder-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 275