21 De wijzigingen in de formatie gedurende het jaar 1883 zijn van weinig belang. De vermeerdering met 25 Europeanen is vermoe delijk een gevolg van de jaarlijks veranderende sterkte van het hospitaalpersoneel. Ook in de sterkte cijfers is over 't geheel weinig verandering ge komen. Oogenschijnlijk is eene kleine vermeerdering in sterkte ver kregen, daar het totaal cijfer met 246 is toegenomen. Feitelijk heeft die vermeerdering echter alleen betrekking op de quantiteitde qualiteit is verminderd daar de sterkte aan Europeanen met 485 is afgenomen. Het gehalte van het leger is dus ook in 1883 weder achteruitgegaan. Verbetering wordt daarin blijkbaar niet mogelijk geacht. Men schijnt integendeel wat verder te willen gaan met het stelsel om, hetgeen in gehalte te kort komt, door de quantiteit te vergoeden. Wij lezen nl. Bij Gouvernements besluit van 8 Juni 1883 N°. 1, werd het Legerbestuur gemachtigd om de cijfers der normale formatie, voor zoover betreft het aantal militairen beneden den rang van officier, waar noodig, onbepaald te overschrijden, eene machtiging, die bij het bestaande incompleet aan Europeanen, natuurlijk alleen op de getal sterkte van Amboineezen en andere Inlanders van invloed kon zijn." Van deze ruime machtiging is, blijkens den vorenstaanden staat, door het Legerbestuur in 1883 een bescheiden gebruik gemaakt; „de werving werd met behoedzaamheid geleid" zegt het Kol. Verslag. Op eene overmaat van Inlanders is het Departement van Oorlog vermoedelijk ook al weinig gesteld en bij de Amboineezen krijgt men, onder de tegenwoordige formatie, al spoedig embarras de richesse. Er behooren nl. bij de infanterie slechts 6 veld-compagnieën en 1 depot compagnie tot dien landaard, totaal volgens formatie 970 man, ter wijl er 1440 in de sterkte zijn (bijlage B van het Kol. Verslag) d. i. dus de helft te veel. Zoolang dus geene meerdere compagnieën Amboineezen worden geformeerd, moet men elke compagnie de helft sterker maken, dan zij volgens formatie behoort te zijnbij nog grootere vermeerdering, zou men al spoedig op bezwaren van tacti- schen aard gaan stuiten. De cijfers wijzen echter het middel als 't ware met den vinger aan. Zelfs al wil men het leger numeriek niet

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 27