p OPEN BRIEF AAN BEN HEER H. A. A. NICLOU Weledelgestrenge Heer Ware het niet, dat Gij mij, op blz. 183 van het Indisch Militair Tijdschrift, Augs. 1884, het spreekwoord voorhoudt: „die zwijgt, die consenteert" dan zou ik waarschijnlijk in 't geheel niet de pen hebben opgevat om Uwe nadere beschouwingen over „de Atjeh-quaestie in het Indisch genootschap" te beantwoorden. Niet, omdat die beschouwingen geene nadere bespreking verdienenook niet om redenen van persoon lijken aard met iemand van Uw karakter heeft eene discussie niets onaangenaams maar omdat ik, in het algemeen, weinig nut van dergelijke discussiën verwacht. Ik meen, mijn tijd beter te kunnen besteden en vrees bovendien, dat de lezers van dit tijdschrift mij er geen dank voor zouden weten indien ik, Uwe critiek breedvoerig beantwoor dende, weder een nieuw antwoord van Uwe zijde uitlokte. Aan elke discussie dient eenmaal een einde te komen. Wat ik dus door dit schrijven in de eerste plaats wensch te constateeren, is dat zwijgen niet altijd consenteeren is; in de tweede plaats, heb ik daardoor de gelegenheid den schijn te vermijden, alsof ik Uw schrijven geen antwoord waard zou keuren. Ik wensch echter de „Atjeh-quaestie" thans te doen rusten, en alleen eenige door U gestelde vragen of opmerkingen te beantwoordenwelke mij min of meer persoonlijk aangaan. Laat ik er vooraf de aandacht op vestigen, dat ikin mijne voordracht in het Indisch Genootschap, er uitdrukkelijk op wees dat „mijne be schouwingen zich veelal gronden op hetgeen men thans weet'en dus niet kunnen dienen tot veroordeeling der handelingen van hen, die niet de gave hebben bezeten van in de toekomst te kunnen lezen". Wanneer ik later de bekende proclamatie van generaal Yan Swieten bespreek, dan verdedig ik haar, van 's generaals standpunt, met de volgende woorden: „Yoor deze proclamatie waren goede redenen. De generaal was meester van de hoofdplaats, en er was veel aangelegen, om pretendenten-althans

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 289