303 Den 11™ Juli keerde de Iris naar Amboina terug, om het bericht van de vestiging aan den Gouverneur mede te deelen en te gelijk versterking van personeel en materieel te halen. Deze verster king bestaande uit1 officier, de 2e luit. J. Stcrzing, en 11 Javanen benevens 2 kanons van 6 ffi en 2 van 3 ffi, bereikte Lobo den 2en Augustus. Intusschen had men met inspanning van alle krachten aan het établissement doorgewerkt, en was dit den 23en Augustus zoo ver gereed, dat den volgenden dag, zijnde de geboortedag van Z. M. Koning Willem I, kon worden overgegaan tot de plechtige in bezitneming van de kust van Kieuw Guinea en de overdracht van het établissement aan den luitenant Schrijber, die als postcomman- dant tevens met het civiel gezag zou worden belast. Uit het proces-verbaal dezer inbezitneming blijkt, dat de opgerichte sterkte lag op 3° 43'30" Z. B. en 134° 15'41" O. L. van Greenwich en dat haar door den regeerings-commissaris, in overleg met den kapitein-luitenant Steenboom, de naam gegeven werd van fort Du Bus en aan de landstreek in den omtrek die van Lobo of Merkus-oorcl. De luit. ter zee Modera, een der officieren van de Triton, geeft de volgende beschrijving van de versterking: „Het fort Dubus heeft twee palissadeeringen en is vierkant. „De buiten-palissadeering is 33,96 Ned. ellen in het vierkant, en „staat met eene helling van 45° op een basis van 1,13 Ned. ellen. „De binnen-palissadeering is 25, 47 Ned. ellen in het vierkant, is „ruim 1,42 Ned. ellen hoog en staat loodregt. De poorten in „beide palissadeeringen staan aan den zeekant. Op de vier hoeken „zijn draaibassen a 2 1È en in de flanken zijn 3 en 6 ponders batterij „stukken geplaatst op beddingen. Een van deze stukken, hetwelk „nevens de deur der binnen-palissadeering staat, en achter hetwelk „de vlaggestok geplaatst is, schiet regt door de deur der buiten-pa- „lissadeering heen. „In het Port heeft men ter regter zijde eene officierswoning met „twee kamers en buitengalerijen," en daarachter een magazijn voor „den levensvoorraad, kleeding enz., waarachter weder de kruidkist „onder een dak is geplaatst. Ter linkerzijde is in het Fort een „wacht- en kookhuis en daarachter de kaserne, welke van britsen „en eene buitengalerij voorzien is. Ynn alle deze gebouwen zijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 309