305 stond, toen Hafkenscheid daarin verbetering wilde brengen. Deze onte vredenheid luchtte zich den 30™ Augustus 1829 in eene samenzwering van de Javaansche soldaten en dwangarbeiders, daartoe aangezet dooi den mandoor der dwangarbeiders, om al de Europeanen te vermoor den. Gelukkig werd het gevaar tijdig afgewend door de arrestatie van den hoofdaanlegger. Kort daarop dreigden der bezetting andere gevaren. Den llen September, in den vroegen morgen, terwijl het nog donker was, deed eene bende Papoea's onder aanvoering van den Ceramschen tolk, een aanval op bet fort; een 30tal hunner drong door de slechte palissadeering van een der bastions naar binnen. Hafkenscheid was zwaar ziek en moest de verdediging der verster king aan Godron overlaten. Deze, onbekend met hetgeen er eigenlijk gaande was, verzamelde al wat wapens kon dragen aan de wacht en wierp, toen hij bemerkte dat de vijand de versterking was binnen gedrongen, dezen door een stou ten aanval terug met achterlating van twee dooden. Aan onze zijde waren 2 Javaansche soldaten gewondde kampong- buiten het fort, waarin de soldatenvrouwen logeerden, was deerlijk gehavend. De meesten harer werden zwaar gewond, terwijl eene vrouw en negen kinderen in slavernij weggevoerd waren. Ten 11 uur v. m. trok de vijand voor goed af. Overtuigend was thans het geringe weerstandsvermogen van het fort ten gevolge van den slechten toestand der palissadeering ge bleken, en toch was het niet mogelijk daarin voorshands verbetering te brengeD, aangezien het ongeraden was zich buiten het fort in het bosch te wagen tot het kappen van nieuwe palissaden. Godron, na den dood van Hafkenscheid op den 29™ September, als militaire com mandant opgetreden, bepaalde zich daarom voorloopig slechts tot het openkappen van het terrein rondom den post, ten einde een beter uitzicht te verkrijgen. Hoe noodig zulks was bleek reeds den 12™ November d. a. v., toen de vijand ten 9 ure 's morgens op een oogenblik dat het grootste gedeelte der bezetting buiten het fort bezig was, op nieuw een aan val daarop waagde. Dank zij de door Godron getroffen veiligheids maatregelen, werd de vijand nog in tijds ontdekt en gelukte het de

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 311