813 9 maanden weder worden afgelostLenheim keerde nog vóór het einde van 1834 naar Amboina terug en werd eerst in Maart 1835 door den chirurgijn 3e kl. H. Koolsted vervangende 2e luit. A. T. J. Carton trad toen tevens als commandant van Du Bus op. Ten langen leste besloot de Begeering aan het Opperbestuur in Nederland het voorstel te doen tot provisioneele verlating van Mer- kusoord en het opsporen van een geschikter en gezonder punt voor eene vestiging. In Juli 1S35 werd de Koninklijke machtiging hiertoe verleenden daarop bij Kesolutiè van 6 December 1835 N°. 2 goedgevonden en verstaan le. „Te bepalen, dat het établissement Merkusoord op de West- „kust van Nieuw Guinea zal worden opgebroken, tot dat eene ge donder plaats voor zoodanig établissement op die kust zal zijn gevonden; „zullende de Gouverneur der Molukko's omtrent de opsporing van „een zoodanig meer geschikt punt dienen van consideratiën en advies, „zoodra het nader onderzoek der kusten, hetwelk te gelegener tijd „door de in de Moluksche wateren gestationneerde vaartuigen zal „plaats hebben, daartoe aanleiding geven zal. 2e. „Den gouverneur der Molukko's op te dragen om ten aanzien „van de intrekking en het doen afhalen der bezetting van het fort „Du Bus en van het aldaar aanwezige materieel het noodige te „verrichten." Als een gevolg van dit besluit werden Z. M. fregat Diana, com mandant de kapitein-luitenant ter zee A. Anemaet, en de schoener Pylades, onder den luitenant ter zee 2e kl. Yan der Wouden, naar Merkusoord gezonden om hulp te verleenen bij de ontruiming van het fort en de bezetting af te halen. - Den 14en Februari 1836 kwamen genoemde schepen aldaar aan en, na 8 dagen besteed te hebben aan het slechten der gebouwen en versterking, lichtten zij den 22en Febr. weder het anker. Den 4en Maart 1836 zette de laatste bezetting van Fort Du Bus te Amboina voet aan wal. Eu hiermede eindigt de lijdensgeschiedenis van het fort Du Bus.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 319