315 onderwijs geschrevene, in eene studie over staatsinstellingen van Ned. Indië, als eene leemte aangemerkt. (1) Wij hopen en vertrouwen dat het „hodie constat, hodie agitur" (heden eens, heden handelen) in de naaste toekomst wacht, doch tot rijpheid is de quaestie nog niet gekomen. De grondslagen zoo wel van het adres als van de in de laatste jaren getroffen maat regelen miskennen Indië bedroevend. Ontwikkelt de memorie van toelichting bij het adres, de overtuiging „dat de tijd thans inder daad gekomen is," niet uit gronden, die, zonder het Ind. onderwijs uit te sluiten, dit geenszins recht laten wedervaren? telt de commissie tot herziening van het studieplan bij de Kon. Milit. Academie niet uitsluitend Neêrlandsche officieren? verklaart de nog jonge regeling der hoofdcursussen niet, dat slechts de ad ministratie officier eene Indische opleiding behoeft? deelt Indië niet in eene krijgsschool te s' Hage, iustede van eene stafschool in Indië te bezitten houdt de onlangs in werking getreden regeling van de Militaire school te Meester Cornelis rekening met de eischen van onzen tijd? (2) enz. enz. Was ons oordeel te hard? Zou niet het Indische leger slacht offer geworden zijn van eene regeling van het onderwijs bij de wet in 1882 a 83? Het is de plicht van ons leger om de noodige bouwstoffen bijeen te brengen voor eene goede regeling van alles, wat dat leger een hecht gebouw op hechte grondslagen kan doen worden, dus van alles wat op zijne organisatie, aanvulling, onderwijs en wat dies meer zij, betrekking heeft. Ziedaar ons programma. Onze beschouwingen zullen wij bij voor keur uit de jongste bronnen putten. Terwijl onder de zeven goedklinkende namen, die aan den voet van het adres prijken, niet één is, die de belangen van Indië waar- (1) De Ind. Grids Juni afi. 1884. J. K. "W. Quarles van Ufford over „Handleiding tot de kennis van het Staats en Administratief Recht van Nederlandsch Indië, door J. De Louter." (Deze handleiding van den Utr. hoogleeraar behandelt in Afd. III, Hoofdst. III: Land- en Zeemacht, Iloofdst. V: Onderwijs.) (2) Milit. Onderwijs in Nederland en in Nederl.-Indië. Ind. Mil. Tijdschr. 14e Jrg. No. 3 en- volgende.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 321