317 halendat vakstudie voor Indië en voor Neerland niet één kan zijn doen begrijpen dat de wet eene Kon. Milit. Academie voor Indië niet te Breda, hoofdcursussen voor Indië niet in Neerland mag behouden. Waar zij op eenheid aandrong, moest zij voor fusie waarschuwen. „De beginselen die de stelsels van legerbeheer, legervorming en „legeraanvulling voor Nederland en voor Indië beheerschen, verschil den met elkander te veel, dan dat men voor beide legers dezelfde „beginselen zoude hunnen in het leven roepen. Wie dat tracht te „doen, verricht niet alleen een onvruchtbaar werk, maar verstoort „de goede werking der verschillende machines, die beide legers „elk naar zijne bestemming en zijn karakter in beweging moeten „brengen en houden" schrijft de heer W. C. Nieuwenhuijzen. (1) Yolgens de wet van 30 Mei 1877 is de helft der leerlingen aan de Kon. Mil. Acad, voor Indië bestemd. Het 1° hoofdstuk der be grooting voor N. I. bewijst, dat het departement van Koloniën niet slechts in naam die helft toekomt. Wat is nu natuurlijker dan dat de ministers van Oorlog en Koloniën bij alle aangelegenheden van gewicht in overleg tredendat zij rekening houden met die twee slachtigheid?In het Ind. Mil. Tijdsch. No. 1, 15e jrg., bespreekt Terlette het feit, dat niet één officier van het Indische leger zitting heeft in de commissie tot herziening van het studieplan bij de Kon. Mil. Acad. Deze commissie heeft bereids hare taak volbracht (2); de miskenning is een voldongen feit geworden. De onvoldoende vertegenwoordiging van het Indische element aan de Koninklijke Militaire Academie heeft tot natuurlijk gevolg, dat het programma tot eindexamen in de militaire vakken Indië opvallend verwaarloost; „de toevoeging van enkele Indische speciaal-vakken, „was meer schijn dan werkelijkheid", zegt Terlette in voormeld artikel. Zal de commissie dit ingezien hebben? Was het aan officieren van het leger in het moederland onze belangen te beoordeelen? Onze belangen? Men zal zeggen: er zijn toch officierendiekers- versch uit Holland gekomen, in Indië schitterende bewijzen van bekwaamheid hebben afgelegd of ook, er worden jaarlijkstoch zoo- 1885, Dl. I. 21 (1) Het stelsel der militaire instelling-en voor het Indische leg-er. De Indische Gids Nov. 83. Dit artikel hebben wij dikwijls geraadpleegd. (2) Discussiën Staatsbegrooting 1884 YlIIste Hoofdstuk.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 323