319 onmiddelijk bij de militaire kamerleden (1), middelijk bij de meeste sprekers en schrijvers. Telkens toch als zij het zeggen „dat naar mate de grens van het weten lager wordt gesteld, de bruikbaarheid van den soldaat vermindert," (2) stellen zij de bruikbaarheid van den inlandschen soldaat op het minimum, vooral in verband met de kunde van de door Neerland geleverde officieren. „Wil men oefening voor de Europeesche officieren, men stelle hen in de ge legenheid in Europa op slagveld en bij manoeuvres school te gaan," ook dat zijn wij met den heer Dommers eens. Doch blijven wij bij het onderwijs. Vergissen wij ons niet, dan zijn de schrijvers over Indische militaire toestanden beter op de hoogte van het onderwijs bij de Kon. Mil. Acad, en de school te Meester Cornelisdan van dat bij de hoofd cursussen in Nederland. De tegenwoordige regeling is vier jaren oud, het leger bezit dus slechts weinige, zeer jonge leden van die hoofdcursussen afkomstig. Bij onze beschouwingen zullen wij deze inrichtingen bijzondere aandacht schenken. In 1878 zouden de hoofdcursussen vervangen worden door de militaire scholen. De bepalingen waren bekend, de eerste examens waren afgenomen; daar valt met het ministerie, de nieuwe regeling. Twee gewichtige principes kenschetsten de „militaire scholen". Het verlicht examen werd afgeschaft, en tot de lessen der twee jarige hoogste afdeeling werden zonder examen toegelatende onder officieren in het bezit van het bewijs, bedoeld bij de artikelen 11 „en 12 der wet van den 28en April 1876 (Staatsblad N°. 102) of van „een der getuigschriften, bedoeld bij de artikelen 57 en 59 der wet „van den 2™ Mei 1863 (Staatsblad N°. 50)". (3) Yoor het Neêrlandsche leger behelsde de regeling veel goedshet Indische zocht te ver geefs naar een bewijs der samenwerking van de ministeriën van (1) Zie discussiën Staatsbegroting 1884, VlIIste lioofstuk. Commissie van Rappor teurs: de HH. Seret, Reuther, Van der Sclirieck, Fabius, Van der Hoop. (2) De heer "W. C. Hojel en volgende sprekers. "Verg. der Ver. t. Beoef. v. d. Krijgswet. 28 Nov. 1883. (3) Luit. Generaal De Neve wilde eene dergelijke bepaling ter toelating tot de Militaire school in Indië.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 325