321 missie van Rapporteurs ontkent de gunstige resultaten, dringt aan op herstel der vroegere wijze van opleiding der onderofficieren tot officier of volslagen samensmelting tot één cursus, uit een oogpunt van bezuiniging. Zegt het Kon. besluit (12 April 1880) zelf, dat het officiers-examen feitelijk beslist over de indeeling der luitenants bij het leger in Neer land, of bij dat in Indië, onze ondervinding sluit zich aan bij de woorden van den heer W. De Meester, le luitenant, onderwijzer aan den hoofdcursus te Kampen (1): „de leerlingen, welke hunne bestem- „ming ook zij, volgen thans dezelfde lessen, en ontvangen daardoor „dikwijls onderwijs in zaken, die hun nooit te pas komen." Dat Indië daarbij de lijdende partij is, blijkt uit de programma's helaas te stellig. „Waarom," vraagt Schr. verder „zouden niet even goed als de leerlingen voor de administratie bestemd, ook die voor de infanterie, bij hunne toelating tot den hoofdcursuskunnen verklaren voor welk leger zij wenschen te worden opgeleid? Schr. zag gaarne de leer lingen, volgens hunne bestemming gescheiden, bij één hoofdcursus, of in twee hoofdcursussen. Wij juichen de bedoeling van harte toe, doch vermeenen verder te mogen gaan. Ter geleidelijke ontwikkeling onzer meening, zullen wij een kort overzicht geven van de opleiding tot den rang van officier der Infan terie, bij de cursussen in Nederland (2). In elk garnizoen is eene voorbereidende school, waartoe ieder mili tair zonder examen toegelaten wordt. Bij den staf van elk regiment infanterie is een eenjarige cursus, die slechts door onderofficieren kan gevolgd worden, met een onbepaald aantal leerlingen. Het toelatings-examen wordt bij de cursussen, in Augustus of September, afgenomen door commissiën, daartoe door de regiments commandanten benoemd. De leeraren der cursussen maken deel dezer commissiën uit. Er zijn twee hoofdcursussen (te Kampen en te s' Bosch). Het aantal onderofficieren dat toegelaten kan worden, wordt jaarlijks door den Minister van Oorlog bepaald, in overeenstemming met het (1) De officiers-examens der onderofficieren van de hoofdcursussen. Militaire Spec tator N°. 1 1884. (2) In hoofdzaak ontleend aan het „Jaarboekje van den hoofdcursus te Kampen,"—

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 327