322 vermoedelijk aantal vacatures voor den rang van officier bij het leger in Nederland en bij dat in Oost-Indië te zamen genomen. De hoofd cursussen hebben twee klassen of studiejaren. De onderofficieren, die tot den hoofdcursus wenschen te worden toegelaten, moeten den leeftijd van 19 jaren hebben bereikt, drie jaren in dienst zijn en hun graad een jaar bekleed hebben. "Waarom dat minimum van ruim 5 dienstjaren en ruim 21 jarigen leeftijd, bij aanstelling tot 2den luitenant? Scherpe tegenstelling van het tweejarig academie-begiusel- 't Toelatings-examen wordt in de maand September afgenomen, door eene commissie van zeven leden, 1 lid der vaste examen-com missie, 2 onderwijzers van den hoofdcursus te s' Bosch en 2 van dien te Kampen, 2 officieren van de overige regimenten infanterie. De commissie houdt zitting het eene jaar te Kampen, het andere te s' Bosch. De Minister van Oorlog regelt dit alles en beslist in laatste instantie over de toelating. De overgangs-examens tot cursus, tot hoofdcursus en eindelijk tot de hoogste klasse van den hoofdcursus zijn telkens eind-examens in niet militaire vakken. Wie in de gelederen naar den officiersrang dingt, moet den hoofdcursus volgen. De lessen beginnen 1 October. De leerlingen der lste klasse leggen in Mei (e. v.) een examen af, voor eene commissie van leeraren der inrichting. De Inspecteur van het onderwijs verleent machtiging tot overgang in de 2de klasse op 1 October a. s. Tot hier toe laten wij moederland en kolonie ongestoord samen. 1 Juni gaan de leerlingen der lste klasse met verlof tot 15 Juni, op welken datum ieder bij zijn korps terugkeert, om tot ultimo Sep tember aan de exercitiën en andere practische oefeningen deel te nemen. 't Laatste studiejaar is bij uitnemendheid aan militaire vakken gewijd, 't Examen ter verkrijging van den rang van 2den luitenant, wordt te s' Gravenhage afgenomen door de vaste examen-commissie en neemt in de tweede helft der maand September een aanvang. De hoogste klasse, zeiden wij, is der vakstudie gewijd. Die klasse moet de Indische van de Neêrlandsche adspiranten onderscheiden, die klasse behoort voor Indië in Indië 't huis. „Grondige kennis van het Indische legerbeheer, Yan de geschiedenis

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 328