26 die vermoedelijk voor een deel in Indië zullen kunnen worden ver kregen uit hen die daar te lande voldaan hebben aan het examen, omschreven in art. 32 van het hooger genoemde reglement op den geneeskundigen dienst in Indië. Het voornemen bestaat om het aantal pharmaceufische kweekelingen te Utrecht, voor wier opleiding een nieuw reglement is tot stand gekomen bij 's Konings besluit van 15 Mei 1883 Ho. 24 (zie Staatscourant van 8/9 Juli 1883 Ho. 158), allengs minder te doen worden en dan te zijner tijd de formatie in dier voege te wijzigen, dat het aantal militaire apothekers der lst0 en 2<ie klasse wordt gereduceerd tot 25 (thans eischt de formatie er 41) en daarentegen 30 militaire apothekersbedienden bij het leger ingedeeld worden. "VVordt hierdoor bij behoud van een normaal aantal van 6 militaire apothekers der lste klasse eensdeels de positie der militaire apothekers der 2d° klasse aanmerkelijk verbeterd, doordien de kans op promotie grooter wordt, men bereikt tevens het voordeel dat, zonder hoogere uitgaven, een uitgebreider personeel wordt verkregen, bevoegd tot het bereiden van geneesmiddelenwat dringend noodig was sedert de officieren van gezondheid (artsen) het radicaal missen om, anders dan onder bepaalde omstandigheden, zeiven de artsenijmengkunde uit te oefenen." Het heeft er bij ons nooit recht in gewild, dat werkzaamheden als het bereiden van medicijnen en dergelijke, waarvoor in eene burger apotheek gewoonlijk bedienden of élèves worden aangewezen, in het leger door officieren moesten worden verricht. Wij kunnen dus de nieuwe regeling, die daaraan, voor een deel ten minste, een eind maakt, van harte toejuichen. De kern van militaire apothekers te verkrijgen van de pharmaceutische school, blijft groot genoeg om goede stof voor de hoogere rangen en voldoende personeel te leveren voor scheikundige onderzoekingen enz. Als de militaire apothekersbedienden nu maar niet op zich laten wachten. Voor afstammelingen van Europeanen in Indië biedt zich hier eene gewenschte gelegenheid aan, eene betere betrekking te erlangen dan voor het meerendeel van hen is weggelegd in de Gou- vernementsbureaux. Voorziening in de behoefte aan militairen beneden den rang van officier.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 32