325 Terwijl (A. O. No. 62, dd. 18 Oct. 1882) het programma van examen voor den graad van korporaal eischt: „Het in staat zijn, „in de Maleische taal bevelen aan het Inlandsch personeel te geven „of over te brengen en instructie te geven in de lste en 2de afdee- „ling der recrutenschool", kan de luitenant zijn rang verwerven zon der ooit een woord Maleisch gehoord te hebben, 't Klinkt inder daad fabelachtig. Is bet moeilijk eene taal te leeren door de praktijk, die zich tot de diensturen bepaalt, de kazerne is mede, ook voor bet Maleisch, eene slechte school. Een eenjarige cursus, terwijl omgeving en onderwijs samenwerken, zal in het gebrek voorzien, de tactische fout opheffen. (1) De kennis der Indische reglementen, voorschriften, wetten e. w. d. m. z. moet tegenwoordig dikwijls bij drukke bezigheden verworven worden, in herhaalden strijd met de gewoonte (die tweede natuur), vrucht van de opleiding in Nederland. Door éénheid in eind-onderwijs zal de onbillijkheid weggenomen worden, dat den leerlingen van drie inrichtingen, drie verschillende pro gramma's tot eisch gesteld worden, waar zij toch één loopbaan be oogen, waar hun gelijke voorrechten, gelijke plichten, gelijke voor uitzichten toegekend worden; door haar zal de kameraadschap inni ger worden. „Souvenez-vous que la camaraderie est un lien mer- „veilleux qui unit, comrne des frères, tous les hommes de l'armée, „et plus particulièrement ceuxqui ont fait leurs études „cóte a cöte, sans égards pour la naissance, la fortune ou le grade; „ce lien les attache l'un a l'autre dans une cordiale intimité, et fait „de l'armée une même familie" (2). Doch deze en vele andere voordeelen zijn wellicht te indirect om tegenwoordig ingang te vinden; laten wij de onmiddelijk geldende winst benaderen, 't Leger zal telkens terstond na de eindbeslissing over de jonge officieren kunnen beschikken, als bruikbare leden, in stede van nu en dan eenige baren ter ontgroening te krijgen 't zal (1) De beoefening der Inlandsche talen, in het Indische leger door "W. C. Nieu- wenhuijzen: Ind. Gids. Maart 1884. (2) Revue Milit. de l'Etr. N°. 580. 1883.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 331