826 steeds een vijftigtal reserve-officieren in de koloniën hebbenen 't onderwijs zal „the right man on the right place" zien. De schatkist Laat ons eerlijk zijn. Met moeite hebben wij de neiging weerstaan, om, onder de tegenwoordige leuze „bezuiniging boven," ons plan in te leiden door de verzekering dat er eene bezuini ging aan verbonden is. Ten slotte achtten wij het beter de vrucht te planten, dan haar te verkoopen. Komen de leerlingen als reiziger 2de klasse naar Indië, iets waarin wij, als zij een transport vormen, geen bezwaar zien, dan zullen de overtochtskosten jaarlijks belangrijk minder zijn (zoolang het Rijk de militairen niet zelf vervoert). Ons beginsel brengt mee dat de detacheeringen Yan Neerland naar Indië, en omgekeerd ophouden. Dat het strategische nut dier de- tacheeriugeu er bij ons niet in wil, betoogden wij reeds op gezag; dat het nut in geen geval opweegt tegen de anti-bezuinigingssom- men, die de betrokken ministers begrooten, is onze vaste overtui ging. "Wat de nieuweling in Indië mist, wat hij in het gunstigste geval na detacheering thuis brengt, is de eigenschap, die Gladstone in het Lagerhuis den generaal Gordon toezei „that faculty which „produces effects among those wild Eastern races almost unintel ligible to ns Western people(1). Een der hoofdcursussen in Neêrland wordt overbodig, dies hebben ■wij eene vermindering van uitgavendie met de voorgaandede ver meerdering in Indië vergoedt, zoo niet overtreft, 't Voorstel van den heer De Meester (2) tot vereeniging der adspiranten voor Neerland, wordt dus mede gesteund. Vooral echter zal het land niet telken jare, maanden lang een aantal jonge officieren te bezoldigen hebben, zonder er diensten van te eischen, voorzeker de nadeeligste geldbelegging Bij het bespreken der belangen van het individu zullen wij die van leger en schatkist nogmaals ontmoeten. De cursus wordt gevestigd in de hooge streken van Java of Sumatra. Waarom men voor de cursussen en kaderscholen tot nu toe de warmste plaatsen uitzocht, is ons een raadsel. (1) Wij cursiveeren. (2) De Milit. Spectator N°. 1, 53e Jrg-.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 332