327 De adspirant doorloopt dus zijn baarschap als leerling-officier, wel willend geleid, in plaats van als luitenant-leidsman op te tredenhij begint zijne indische loopbaan in eene der gezondste streken, terwijl de jonge officier nu her- en derwaarts gezonden, niet zelden in den aanvang slachtoffer van klimaat of onkunde wordt. Financieel wint hij ooktegenwoordig slentert hij, na afloop van het examen, maan den (3—10 a 11) in Amsterdam, s'Hage of bij familieleden; de examen-reis naar s' Hage, het laatste verblijf te midden der kazerne kameraden, de eerste brooddronkenheid der bevorderingsvreugde, enz. enz. roepen toestanden in het leven, die ontegenzeggelijk een eigen aardig karakter hebben niet berekend naar een tractement van f 75,per maand, noch dikwijls naar een gestel, dat de tropen moet trotseeren. "Wie ondervond, hoe moeilijk het den jongen officier is, hier aan de billijke eischen van wonen en leven te voldoen, zal erkennen, dat het onnoodig is, onder schuldenlast het moederland te verlaten. De gratificatie van f 1000 bij bevordering tot 2don luitenant blijft bestaan. Eene eerste uitrusting is noodzakelijk wel zal in het koele klimaat der bergstreken de Hollaudsche kleeding bruikbaar blijven, doch voorwaardelijk slechts. Hoe belachelijk de bewering zij „dat het in Indië te warm is om te studeeren," ondoordacht is het, bij de studie met het klimaat geen rekening te houdenis het redelijk, te Meester-Cornelis van de leerlingen der Mil. school te vergen, dat zij, op ongemakkelijke houten schoolbanken, steeds van schoen tot halsdas in gekuischt model genepen zijn? Zal de studie zóó niet de meeste kansen geven studie-antipathie te kweeken? en moet juist bij zoo luttel wetenschap als van den luitenant gevorderd wordt, liefde niet hooger staan dan kunde! (1) Zal hier nog niet in ruimer mate gelden wat Terlette zegt van de kadetten „zij verlaten Breda zonder liefde voor de studie en zonder goede methode van werken.(2) De eerste uitrusting dan, moet zijn doelmatig en goedkoop. Wij gelooven dat de vergoeding waarop elk der adspiranten, in zijne (1) Wij werkten dit nader uit a propos der rechtswetenschap in het Ind. Mil. Tijdschr. N°. 10, 15e Jrg. (2) Ind. Mil. Tijdschr. N°. 1, 15e Jrg'.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 333