328 qualiteit van kadet of onderofficier, gedurende 11 /4 jaar, voor ver nieuwing en reparatie recht heeft, voldoende kan zijn. Blijkt eene extra-tegemoetkoming noodzakelijk, dan kan deze, mits doelmatig toegepastzonder schade voor den leerling, van de 1000 afgetrokken worden. Bekendheid met oostersche toestanden, gepaard aan de vooi uitzichten ons jongst door „Onderlinge hulp" geopend, zullen de uitrustingskosten tot een minimum brengen. Maar, vraagt men, als hij niet slaagt als hij niet tegen het klimaat bestand blijkt? O, hij zal slagenziehier waarom De eisch ter toelating bij den hoofdcursus geeft gelukkig waarborgen tot bereiken van het doel (b. v. het aantal opengestelde plaatsen bepaald, in verband met dat der vermoedelijk aan te stellen officieren) voortaan is hij gelijk aan het overgangsprogramma van het 2de tot het 3e studiejaar der hervormde Kon. Mil. Acad. De leerling doorloopt met succes den laatsten cursus in Nederland, en voldoet aan een examen, eindexamen in de meeste vakken van algemeene wetenschap, 't Oordeel van chef en geneesheer luidt gunstig ten opzichte van beschaving en gestel, zijn gedrag laat niet te wenschen over, de waarschijnlijkheid van succes wordt groot. In eene omgeving, waar niets den vreemdeling van de studie afleidt, mag hij met vertrouwen de toekomst te gemoet tredendat de kadet evenzoo de overtuiging te kunnen slagen moet meenemen, behoeft nader geen betoog. Dit alles geeft echter nog de zekerheid niet. 't Examen ter verkrijging van den rang van 2den luitenant wordt afgeschaft, en vervangen door tweemaandelijksche beoordeelingsstaten, voor ieder vak door twee leeraars opgemaakt, zoo mogelijk naar schriftelijk werk tijdens de twee maanden geleverd. De leerlingen worden nauwkeurig op de hoogte gehouden hunner beoordeeling. Tweemaal s'jaars bieden de leeraars, in algemeene vergadering, den leger-eommandant een verslag aan, houdende o. a. voorstel tot bevordering tot 2den luitenant der daartoe bekwaam geachte leerlingen, die den éénjarigen cursus minstens eenmaal gevolgd hebben. Aan elk examen kleven twee gebreken. le „Een examen toch, zegt de heer De Meester (1) „geeft zelden de juiste beoordeeling der (1) De Mil. Spectator N°. 1 53e Ji'g.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 334