329 ken;iisallerlei invloeden zijn daarbij in het spel. Hoe meer men dat nadeel kan wegnemen, hoe billijker." 2e. Te dikwijls ontaardt het examen van maatstaf van het geleerde, in maatstaf bij het leeren, worden ter wille van het examen de boeken geleerd in plaats van-bestudeerd. Beide gebreken worden verholpen door de voormelde regeling. De leerling zal doorloopend zijne zwakke zijde kennen en zonder examen-noodlot te duchten, ten volste vertrouwen mogen stellen in zijne onderwijzers, die zelf levens-ondervinding de plaats afstaan van examen-ondervinding. Mocht, dit alles ten spijt, de adspirant den officiersrang of stand niet waardig geacht worden, dan keert hij, die toch naar Indië verlangde, huiswaarts, rijk in ondervinding; het officierskorps heeft geen soesah van een lid, dat de tegenwoordige regeÜDg misschien opgenomen had, de schatkist heeft gewonnen. Kan zijn gestel niet tegen het klimaat, dan biedt juist ons voorstel zijn behoud. Bespraken wij reeds het acclimatiseeren, het onder leiding inleven in de nieuwe maatschappij, wij wijzen nog op het voordeel, tijdens het eerste jaar voor groote vermoeienissen gevrijwaard te zijn. Zoo'n eerste jaar greep in veler gezondheid of carrière. Moet het niet den waterlander vertrouwen inboezemen, den ouders ten troost zijn, te weten dat de nieuweling eerst eene proef neemt, dat hij zoo noodig binnen het jaar terugkeert bij den cursus in Neerland; d. i. zijn leven redt ten koste van één jaar anciënniteit. Tegenwoordig is ons slechts de keuze tusschen blijven en ontslag, met de moeilijk te openen zijdeur: verlof tot herstel van gezondheid. Wij hoorden nog een bezwaar opperen. De adspirant-luitenant, die zeer gaarne „en homme casé" het onbekende te gemoet treedt, zal er tegen opzien zulks als onderofficier of kadet te doende positie van den minderen militair is, dat weet men in Neerland ook, hier niet benijdenswaardig. Wij betwijfelen of dit gevoelen reden van bestaan heeft, immers vrijelijk mogen wij aannemen dat minstens de helft der officieren, die in Indië hun rang verwerven, er heen toog in het vertrouwen officier te worden, dat minstens een even groot aantal gelijk doel, zonder succes beoogde. Zij toch wagen meer, aanvaarden onzekerder strijd ter wille van hetzelfde resultaat.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 335