341 hij ten alien tijde de vraagbaak kan zijn van den bevelhebber, die iii zulk een gewest moet optreden, zoude hij zich ook meestentijds daar moeten ophoudenalleen onder die voorwaarde kan men ver wachten dat de Generale staf aan hare roeping beantwoordt. Dat dit tot eene uitbreiding van den Generalen staf zoude moeten leiden, behoeft geen betoog. 8e De opleiding van Indische officieren aan de krijgsschool te 's Dage. Het Y. Y. zegt daaromtrent: De M. v. A. geeft hierop het volgende antwoord Bij de beraadslaging over de VIL- Afdeeling in het algemeen zegt de heer Kielstra: In hoever voldoet de krijgsschool te 's Gravenhage voor de opleiding van Indische staf-officieren? De plaatsing van één Indisch officier-instructeur bij die inrichting kwam aan sommige leden ten eenenmale onvoldoende voor met het oog op de uitge breidheid der speciaal Indische vakken van onderwijs, zooals legerbeheer en inten dance-dienst, militaire aardrijkskunde, tactiek en strategie met het oog op Indische toestanden, krijgsgeschiedenis, landsverdediging en troepenaanvoering. Bij uitbreiding van het aantal Indische instructeurs zou het voordeel, dat thans financieel aan het bezit van ééne krijgsschool voor Nederlandsche en Indische officieren verbonden is, intusschen vrij wel verloren gaan. Dat voordeel scheen trouwens toch problematiek, wanneer men in aanmerking nam hoevele officieren, met hunne vrouwen en kinderen, jaarlijks voor Gouvernementsrekening van en naar Indië worden overgevoerd, omdat zij de lessen aan de krijgsschool in den Haag zullen bijwonen of bijgewoond hebben. Volgens deze leden zou eene Indische krijgsschool financieel niet bezwarend zijn en om verschillende redenen de voorkeur verdienen; o. a. zou de practische oefening der Indische officieren in Indië beter zijn, en zou het Indisch legerbestuur toezicht op de opleiding zijner aanstaande stafofficieren kunnen houdeneen toezicht, dat thans na genoeg geheel ontbreekt. Voor zooveel bij het Departement van Koloniën is gebleken, beantwoorden de resul taten der opleiding van Indische stafofficieren bij de krijgsschool te 's-Gravenhage geheel aan de verwachting. Geen enkele klacht over mindere bruikbaarheid van de aldus opgeleide stafofficieren heeft den minister bereikten hij ziet vooralsnog geen reden om een tweeden speciaal Indischen instructeur aan te stellen. Het leerplan der krijgsschool beoogt geen practische oefening", maar theoretische vorming, en het lijdt geen twijfel of de hulpbronnen voor die vorming zijn in het moederland betel en overvloediger dan in Indië. Afgescheiden van financieele overwegingen, verdient daarom, naar 'het oordeel van den minister, de benuttiging van de krijgsschool hier te lande voor de Indische officieren de voorkeur boven de oprichting van eene speciale stafschool in Indië. Evenals bij liet Ilde hoofdstuk wensch ik ook bij dit hoofdstuk er mij to%te be palen, èen paar kantteekeningen te maken op de mededeelingen van den Minister in zijne Memorie van Antwoord.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 347