347 hoogeren rang kunnen in dat geval de maatstaf zijn voor bevordering. 10°. Het oprichten van eene normaal-schietschool. Het V. Y. geeft daaromtrent aan De M. v. A. luidt: De heer Kielstra De M. v. K. repliceert: De aandacht wordt gevestigd op de behoefte aan eene normaal-schietschool, ten einde de officieren in de gelegenheid te stellen de kracht van hun wapen te leeren kennen. Mocht de Minister hiertegen financieele bezwaren hebben, dan werd als palliatief in overweging gegeven om de talrijke Indische officieren, die zich met verlof in Nederland ophouden, zooveel mogelijk gedurende eenigen tijd bij de schietschool te 's Gravenhage te detacheeren, waardoor zij een deel van hunnen verloftijd nuttig zouden besteden. De oprichting van eene normaal-schietschool in Indië acht de Minister niet dringend noodig; de jaarlijksche uitgaven voor het leger moeten natuurlijk niet meer opgevoerd worden dan inderdaad onmisbaar is. Niet zelden worden thans officieren van het Indisch leger, die bij het leger hier te lande gedetacheerd zijn, eenigen tijd bij de normaal-schietschool te 's Gravenhage werkzaam gesteld, en men zou ook aan officie ren, verlofgangers, de gelegenheid kunnen geven om zich daar te oefenen; evenals in de jongst verloopen jaren telkens een of meer artillerie-officieren met verlof, in de gelegenheid zijn gesteld om een cursus van de artillerie-schietschool te Oldebroek bij te wonen. Nu nog een enkel woord over de normaal-schietschool, waarop herhaaldelijk door het Indisch legerbestuur is aangedrongen. De Minister zegt niet, dat de oprichting daarvan onnoodig wordt geacht door de militaire autoriteiten, maar dat zij hem, Minister, niet dringend noodig voorkomt, want de jaarlijksche uitgaven voor het leger moeten natuurlijk niet hooger opgevoerd worden dan inderdaad onmisbaar is. Ja, dit argument klemt evenzeer voor de uitgaven voor het Nederlandsche leger, maar hier heeft men toch terecht eene normaal-schietschool. Inderdaad is er, geloof ik, bij het Indische leger geene verbetering meer dringend noodig, dan eene betere opleiding van den soldaat in het schieten. Ieder officier die op Atjeh geweest is, zal kunnen verklaren dat onze soldaten niet kunnen schieten zooals van hen gevorderd mag worden. Nu dient eene normaal-schietschool om geschikte onderwijzers voor het schieten te vormen, en zoo men eene dergelijke school, en terecht, in Nederland noodig acht, waarom zou zij dan minder noodig zijn voor het Indische leger In Nederland heeft de soldaat alleen de schijf tegenover zich, maar in het Indisch leger ook wel eens een werkelijken vjjand. Ons leger in Indië is zeer beperkt in zijne sterkte, derhalve is het dringend noodig zijne kracht zooveel mogelijk té verhoogen, en den soldaat te leeren een goed gebruik te maken van het voortreffelijke vuurwapen dat hij in handen heeft. In 's lands belang geef ik derhalve den Minister in over weging, deze quaestie nog eens nader in overweging te nemen. Dat de soldaten in Indië in de laatste jaren niet zoo goed schieten als wenschelijk zou zijn, vindt zijne reden daarin dat zij, door de onophoudelijke aanvullingen in

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 353