348 Oppervlakkig beschouwd schijnt het gebrek aan eene normaal schietschool in Indië wel vergoed te kunnen worden, door de in Nederland gedetacheerde of met verlof zijnde Indische officieren een cursus aan de normaal-schietschool te 's Ilage te doen doorloopen. Maar is het bijwonen van een enkele cursus voldoende om goede instructeurs te vormen En is het nog niet van meer belang, dat er goede onderofficieren-instructeurs gevormd worden P Wel moeten wij erkennen, dat in dit opzicht in de laatste jaren veel in de goede richting is tot stand gekomen. Zoo wordt aan de élèves van de Militaire school thans degelijk onderricht in het schieten gegeven, is er eene commissie van infanterie-officieren bezig met het samen stellen van een nieuw schietreglementeene andere commissie met het oplossen der vraagstukken, welke betrekking hebben op ons ge weer als oorlogswapen, zoodat wij eerlang in dit opzicht gewichtige verbeteringen te gemoet kunnen zien; maar al die werkzaamheden worden verricht door officierenwier eigenlijke werkkring eene an dere is en die zich dus niet onverdeeld kunnen wijden aan de studie dier ingewikkelde vraagstukken. Dit euvel kan alleen weggenomen worden, door de oprichting van eene normaal-schietschool in Indië. Bij de behandeling der begrooting had er verder nog gedachten- wisseling plaats, over het toekennen van titulaire rangen aan officieren die den dienst met pensioen verlaten, waaromtrent men vermeende dat geene leidende gedachte bestond, welke zaak de Minister in overweging beloofde te nemen; verder over hét onthouden van toe lagen aan gedetacheerde officieren door het Ministerie van oorlog, wanneer de Nederlandsche officieren op die toelagen recht hebben, waarvan de onregelmatigheid door den Minister erkend werd, en ein delijk over de weelderige formatie van het werfdepot, en de wen- schelijkheid 0111 daarbij bij voorkeur Indische officieren te plaatsen. De Minister van Oorlog verdedigde de bestaande formatie voorna melijk op grond dat er hooge eischen aan het personeel, dat aan dat depot verbonden is, gesteld moeten worden, de Indische officieren Atjeliniet genoeg konden worden geoefend. De oorzaak ligt dus niet in het gemis van eene schietschool. Ik meen alsnog, dat door detacheering hij de schietschool alhier nog wel in de behoefte aan instructeurs voor Indië en daar komt het op aan kan worden voorzien.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 354