354 te duchten was. Wel gelukte het den kolonel Fourchault den vijand bij het dorp Alma tegen te houden, maar in het Oosten en Westen werd de toestand dreigender, totdat in de eerste dagen van Mei het overschot van eenige linie regimenten, van het le en 3e regiment turco's en van het 2e regiment zouaven regelrecht uit Duitschland op het tooneel van den opstand verscheen, om spoedig gevolgd te worden door meerdere versterking. En toen Mokrani, mede in de eerste dagen van Mei sneuvelde, gelukte het, den vijand onder aan houdende gevechten, waarbij de Franschen niet zelden gevoelige verliezen leden, terug te dringen, en was in het laatst van Juli de opstand onderdrukt, echter niet zoo, of Si-Kaddour ben Hamza en Si-Lala, beiden bekend uit den opstand van 1864, konden nog op den 23 December 1871, in het zuiden der provincie Orantegen den generaal Osmont in het strijdperk treden, om wel een gevoelig verlies te ondergaan, maar zich toch niet te onderwerpen, terwijl op het einde van 1872 het Fransche Leger in Algérië niet minder dan 80000 man, meerendeels Fransche regimenten, moest blijven tellen. Algérië was aan een groot gevaar ontkomen, waarbij het geluk den Franschen niet weinig geholpen had, doordat de opstand niet tijdens den Fransch-Duitschen oorlog, toen geene troepen uit Frankrijk konden gemist worden, wras uitgebarsten en Mokrani zoo spoedig het leven verloor. Ware dit niet het geval geweest, dan waren de ge volgen niet te overzien geweest, en had Algérië wellicht ten tweede male door de Franschen moeten veroverd worden. Gedurende den loop dezer gebeurtenissen was de buitengewone commissaris, door de republiek benoemd, verdwenen. In zijne plaats werd bij besluit van den 29 Maart 1871 als civiel gouverneur benoemd de schout-bij-nacht Gueydon, (L'Amiral Bugeaud volgens X., of waar schijnlijker, volgens Gaffarel). In de mij ten dienste staande geschriften zie ik niet dat hij te velde trok, wel de generaals Cerez, Lallemant, Saussier, La Croix enz." Gueydon ik laat Mercier spreken „re- mania les divisions des trois provinces, en augmentant considérablé- rnent les territoire's civils. II rétablit le eonseil supérieur, plaga, a la tête des districts retirés a l'administration militaire, des em- plojrns civils munis de pouvoirs disciplinairesinstitua un corps de recenseurs chargé de dresser les róles de l'impót, et en un

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 360