364 de Angads, die de laatsten te hulp wilden snellen, te verslaan, maar staakte zijne offensieve beweging onmiddelijk, toen Clausel, daartoe overgehaald door El-Mazari, den neef van Mustapha, zich aan het hoofd eener expeditie stelde om de belegerden te ontzetten, en hen voor hunne jaren lang volgehouden trouw en gehechtheid te laten beloonen (zie boven) door mishandeling en roof van het eenige wat zij nog bezaten: de sieraden hunner vrouwen. Tlemcen werd daarop bezet door een bataljon vrij willigers onder den kapitein der genie Cavaignac, maar spoedig ingesloten, terwijl de generaal d'Arlanges, die met 3000 man was opgerukt om de stad te proviandeeren, in zijn kamp aan de Tafna word geblokkeerd, om in Juni 1836 door Bugeaud, die met 3 regimenten infanterie uit Frankrijk was aangekomen, te worden ontzet, waarna de laatste Abd-el-Ivader op den 6 Juli d. a v. aan de Sikkak overwon en de proviandeering van Tlemcen volbracht. De Emir herstelde zich echter spoedig van den toegebraehten slagals wanneer de kroon op al het reeds gebeurde werd gezet, eerst door den generaal Bros- sarddie de vivreswelke door den Emir werden geleverd voor het garnizoen van Tlemcenbetaalde met 't staal't ijzer en 't lood, waaraan de laatste gebrek had, en door het vrijlaten der 130 man van diens geregelde troepen, aan de Sikkak gevangen genomen, en ver volgens door het beruchte, op 30 Mei 1837 door Bugeaud geslotene tractaat van de Tafnawaarbij aan Abd-el-Kader bijna 2/3 van Algérië, n. 1. de provinciën O ranTitterijen een gedeelte der provincie Algiers werden afgestaan, terwijl hem in artikel YII toe stemming werd gegeven om wapens en krijgsbehoeften in Frankrijk in te koopen. Daar een en ander geschiedde nadat de Franschen in de laatste maanden niet onvoorspoedig waren geweest, vraagt Mercier terecht, wat Bugeaud wel zoude hebben toegestemdwanneer hij tegenspoed had gehad? En Maurice AVahl geeft niet onduidelijk het antwoord, wanneer hij, na gesproken te hebben van de 180000 francs, die de generaal van den Emir ontvingen van het aanzienlijk bedrag dat den laatsten voor het verkoopen van het geheim des vredes werd te goed gedaaneen en ander ten behoeve der gemeente wegen van de goede burgers van Exideuilen zooals de generaal mede opgaf, om verdeeld te worden onder zijne voornaamste staf officieren, (16) laat volgen: „Voorbereid onder zulke omstandigheden kon

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 370