371 De snelheid, waarop ik den verlengden stap schat, is 112,50 M. in de minuut. Gaat men nu na dat de exercitiestap in Nederland 100 M. in de minuut bedraagt, dan is het van de zooveel kleinere Indische paarden moeielijk te vergen, dat zij in eene behoorlijke stelling 12,5 M. meer in de minuut afleggen. Ik wil het volstrekt niet tegenspreken, dat er vele paarden zijn die dit wel kunnen; doch de snelheid van eenen gang moet zoodanig geregeld worden, dat hij door ieder troepenpaard kan worden uitgevoerd. Bovendien is het voor de bedieningen lastig om groote afstanden met deze snelheid af te leggen, wel te verstaan op den langen duui. Wat is het gevolg er van wanneer men een paard sneller laat stappen dan zijn bouw, in verband met de vroegere africhting, toelaat? Dat enkele paarden de meerdere snelheid verkrijgen ten koste hunner stelling, terwijl meer andere herhaalde pogingen zullen doen om in draf over te gaan, hetgeen hun natuurlijk door den ruiter belet wordt. Indien zij zich dan animeeren, is dat dan alléén de schuld van den ruiter? De heer Y. deelt mijn gevoelen niet, maar heeft hij wel eens eene bergbatterij gecommandeerd, en na afloop van enkele bewegingen de sporen der affuiten op het terrein waargenomen Indien hij dat gedaan had, zou hij vele afwijkingen en oniegel- matigheden gezien hebben op plaatsen, waar evolutiën in den ver lengden stap werden uitgevoerd. Komt het er bij de berg-artillerie volstrekt niet op aan hoe er geëxerceerd wordt, z. a. ik ook wel eens heb hooren beweren, dan schaffe men hoe eerder hoe liever de exercitiën op het vlakke terrein af. Doch men verlieze niet uit het oog, dat door eene doelmatige exercitie het kader en de stukrijders geoefend worden in het goed rijden hunner paarden, en in het juist acht geven op de commando s. Op het exercitieterreiu wordt iedere fout door hen begaan, ge makkelijker door de sectie commandanten ontdekt, dan bij eene mi litaire marsch, afgewisseld met enkele evolutiën. Deze twee hoofd zaken goed op het exercitieterrein ingeprent zijnde, kunnen niet anders dan voordeelig werken bij het manoeuvreeren in geacciden teerde terreinen. Toorts zullen doelmatig geleide exercitiën gunstig werken op de ambitie van de officieren, het kader enz, Bij iedere

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 377