geneeskundig' onderzocht en gezond bevondenterwijl het paard ook steeds in het garnizoen gezond was geweest. Het dier komt op Atjeh, maar ziet bij aankomst er zoo onderkomen en vermagerd uit, dat de paardenarts te Atjeh, het onmiddelijk van de andere paarden geïsoleerd hield. Deze maatregel was goed, want een twee maanden daarna, moest het paard, als lijdende aan kwaden droes, afgemaakt worden. Waar en hoe is dat dier geïnfecteerd geworden? Zeker niet op Atjeh, want daar is kwade droes tegenwoordig vrij zeldzaam; ook niet meegebracht van zijn laatste garnizoen, want wij hebben gezien dat het daar steeds gezond was geweest en ook van daar gezond is vertrokken; aldus blijft er niets anders over, dan dat het paard gedurende het transport besmet is geworden. Geenszins is dat te verwonderen, want de paarden hebben het op zoo'n reis dikwerf zwaar te verantwoorden, de arme dieren kunnen niet roemen op eene goede behandeling aan boord. Een officier neemt voor zijn paa.rd de noodige fourage mede, maar een troepenpaard lijdt in den regel honger en dorst. Het is gebeurd, dat eenigé paarden te Batavia ingescheept werden met bestemming naar Atjeh: nauwelijks was de stoomer Telok-Betong voorbij, of gras was voor de paarden niet meer aanwezig, alhoewel zij nog eene kleine acht dagen reis voor den boeg hadden. Uit medelijden heeft toen één der passagiers (een hoofdofficier) bij aankomst te Benkoelen naar Padang getelegrapheerd om gras voor de paarden, waardoor de dieren voor het ondergaan van een verdere Tannersche proef bewaard bleven. Zou nu onder zulke verhoudingen en mogelijke besmetting aan boord, de uitbreiding der ziekte niet enorm in de hand gewerkt worden? Ik geloof, dat de stelling juist is, „dat de Indische troepenpaarden gedurende het transport te water en te land kolossaal aan besmetting door kwaden droes blootstaan. Niet liet transportwezen is de eenige drager van het contagium, maar oen groote rol hierin speelt ook de mensch. Militairen overgeplaatst van het eene eskadron of de eene batterij naar een andere, kunnen even goed het besmettend agens overbrengen; zij toch nemen in den regel hun staltenue naar hunne nieuwe bestemming mede. Een gewichtig moment voor infectie, is verder het permanent heerschen van kwaden droes onder de paarden van particulieren, wagenverhuurders en inlanders. Zoolang op de voornaamste plaatsen in Indië geen strenge keuren bestaan op besmettelijke ziekten onder het vee, waarin reglementair

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 385