33 getrokken stalen mortieren, waarvan mede op blz. 29 van liet vorige verslag de rede was. Kleeding en uitrusting. Yan de nieuwe wolRn stof (serge) die voor de jassen der mindere militairen is aangenomen (zie vorig ver slag blz. 29) werden in het afgeloopen jaar belangrijke hoeveelheden in Indië aangebracht. Terwijl de verstrekking van de serge-jassen eerst met 1 Januari 1885 regel zal worden, werd, met het oog op den slechten gezondheidstoestand te Tjilatjip, door de Indische Regeering machti ging verleend om ten opzichte van de aldaar gelegerde militairen reeds op 1 Januari 1884 met de verstrekking van de genoemde klee- dingsrukken aan te vangen. Het donkergrijze vlaslinnen, dat blijkens blz. 29 van het vorig verslag als beenbekleeding voor den soldaat in beproeving zou worden genomen, heeft geenszins aan de verwachtingen beantwoord, en daarop is, na een zeer nauwkeurig onderzoek, door het legerbestuur voorgesteld den minderen militair voortaan ook pantalons van serge te doen dragen, welke stof gebleken is volkomen bestand te zijn tegen herhaald en voortdurend wasschen. Die voorstel is onlangs door den Koning goedgekeurd, en waarschijnlijk zal weldra ook eene beslissing genomen kunnen worden omtrent de invoering van eene betere hoofdbedek king en omtreut andere verbeteringen in de uniform voor het Indische leger. Algemeene gezondheidstoestand en ziekenverpleging De algemeene gezondheidstoestand van het leger was in 1883 iets gunstiger dan het jaar te voren. Er werden 5523 zieken minder behandeld, waarbij echter niet voorbij gezien mag worden dat ook de gemiddelde legersterkte waartoe de cijfers der behandelden betrekking hebben (zie noot h in bijlage D) iets minder was dan in 1882 (in laatstgemeld jaar 30 051, in 1883 slechts 28 898). De uitkomsten der ziekenverpleging waren echter minder bevredigend, met andere woorden, de verhouding tusschen het aantal behandelden en dat dei- overledenen was ongunstiger; in 1882 telde men op 78 451 behan delden 936 sterfgevallen, in 1883 daarentegen 1186 gevallen met doodelijken afloop op 72 928 behandelden. Cholera kwam vrij wel in dezelfde mate voor als in 1882. Evenals toen waren in 1883 29 pet. der sterfgevallen aan die ziekte te wijten. 1885. Dl. I. 3

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 39