in het belang van de rechtszekerheid dringend oplossing eischen, deels door vele tastbare onrechtvaardigheden en ongerijmdheden weg te nemen. Moge deze kleine zege de prikkel zijn om eene grootere na te jagen en leiden tot de spoedige invoering van geheel nieuwe Militaire strafwet boeken, gegrond op de eischen der moderne rechtswetenschap, van welker goede vruchten de Militaire niet langer mag verstoken blijven; immers de militair is geen ander raensch dan de burgernoch bestaat er één enkele afdoende denkbare reden waarom de militair niet aanspraak zou hebben op dezelfde waarborgen eener goede rechtsbedeeling als de burger. En niet alleen de militairook de maatschappij lijdt onder dergelijke vicieuse wetgeving, onder dat gemis van de meest essentieele waarborgen voor eene goede en gezonde rechtspraak. Zoolang wij nog leven onder den vigueur der Wetboeken van de jaren 1814 en 1815, zal het voor den beoefenaar van het Militair Recht in het doolhof eener zoo verwarde en duistere wetgeving, een onmisbaar vereischte zijn, dat hij de wordings geschiedenis der Militaire Strafwetgeving kenne, uit alle door Mr. V. d. Hoeven bekend gemaakte ontwerpen, rapporten, memoriën, brieven enz. die „over een aantal artikelen, vooral van onze Crimineele Wetboeken, een helderder licht zullen doen opgaan, zoodat de zin en strekking van menig voorschrift duidelijker wordt, terwijl ook de bron van sommige tegenstrijdigheden als met den vinger kan worden aangewezen. Schrijver verdeelt zijn werk in twee afdeelingen. In de eerste afdeeling wordt de geschiedenis der Militaire Strafwetgeving uit de tusschen de Regeering en de Commissie van Wetgeving gewisselde ontwerpen, rapporten, memoriën en brieven verklaard en toegelicht. In de tweede afdeeling worden medegedeeld a. de onderscheidene Wetboeken en Reglementen die te zamen de Militaire Strafwetgeving vormen, vergeleken met de daarvoor ingediende Ontwerpen en b. alle toelichtingen, opmerkingen, bedenkingen enz. speciale artikelen of titels betreffende, en afkomstig van de autoriteiten die bij de wording van die Strafwetgeving betrokken zijn geweest. Aan het werk is toegevoegd een bijvoegsel bevattende de bij Kon. Besluit van 13 October 1882 N°. 26 (Ind. Stbl. 1883 N°. 54) in het Crimineel Wetboek voor het Krijgsvolk te Lande gebrachte wijzigingen, met de daarin bedoelde bepalingen van het gemeene Strafrecht, welke op het C. W. L. van toepassing verklaard zijn, terwijl daarbij is opgenomen een lijst, houdende wijziging van de bij art. 19 gemelde straffen, die krachtens gemeld Kon. Besluit in de plaats van de oorspronkelijk gestelde 1885, Dl. I. 26

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 403