BERICHTEN EN MEDEDEELINGEN. Proeven in Frankrijk genomen met repeteergeweren. De tijd ligt nog verre dat de legers met repeteergeweren bewapend zullen worden, ten minste zoo lang het tegenwoordige kaliber en buskruit gebruikt worden. Het Oostenrijksche legerbestuur heeft voor goed van eene bewapening met repeteergeweren afgezien. Om financieele, technische en tactische redenen heeft men een los magazijn aangenomen, dat gewoonlijk in den patroonzak gedragen en op het gewenschte oogenblik aan het geweer bevestigd wordt. Een middelmatig schutter kan in de eerste halve minuut tien schoten doen, den tijd, noodig om het magazijn aan het geweer te hechten, medegerekend. Yan af dit oogenblik en na eene minuut tirailleurvuur, wordt de loop van het geweer zoo warm, dat de schutter het vuur belangrijk moet vertragen om het geweer in de hand te kunnen houden. De Commissie in Frankrijk welke, onder presidium van den generaal Dumont, gedurende achttien maanden verschillende stelsels van geweren beproefd heeft, kwam tot de conclusie, dat de invoering van repeteerge weren thans geen enkel voordeel zou opleveren boven het geweer Model 74, en dat de snelheid van het vuur bij beide stelsels dezelfde is. Onderzoek naar den invloed van het gewicht der repeteergewerenin vergelijking met het geweer M. 74, uit het oogpunt vanpractisch gebruik. Vergelijkende proeven werden genomen met het geweer M. 74, het Kropatschek-geweer (met los magazijn) en het Gras-Vetterli geweer (repeteergeweer). De proeven werden uitgevoerd door negen aspirant-officieren, en wel drie per geweerstelsel. Hot doel was voor elke groep eene schijf van 3 Meter in het vierkant. De volgende onderstelling werd bij de proef tot grondslag aangenomen De schutters, binnen den afstand van 300 Meters van den vijand ge komen, hebben het laatste gevechtsmoment, het snelvuur, uit te voeren de aanval kan eerst plaats hebben na twee sprongen van 50 a 60 Meters, en bij gevolg driemalen een kort vuurgevecht geopend te hebben.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 411