407 uit de positie met het geweer tusschen de heup en den schouderver schoten werden 235 patronen, welke 34 of 14.4°/0 treffers gaven. Eindelijk werden er proeven genomen met de drie stelsels geweren en karabijnen, om den invloed van het gewicht van het wapen, met het oog op de vermoeienis van den man, te bepalen. Het vuren had plaats op 280, 220 en 160 M. van de schijf. De proeven leerden dat, zoowel wat de behandeling van het geweer als de uitwerking van het vuur betreft, het voordeel aan de zijde van het lichte wapen, in dit geval de karabijn, was, indien het vuur, al wordt het ook afgebroken door kortstondige be wegingen, langer dan 2 a, 3 minuten duurde. Revue Mil. Beige. Engeland. Het nieuive infanterie geiveer. Ten gevolge van het échec dat de Engelschen bij Majuba geleden had den tegen de Transvaalsche boeren, benoemde de veldmaarschalk, hertog van Cambridgeeene Commissie om de middelen te bestudeeren, welke de schietoefeningen heter in verband met de eischen der moderne tactiek konden brengen. Men had opgemerkt dat goede schutters op het oefe ningsterrein, niet voldeden op het gevechtsvelddaaruit bleek de nood zakelijkheid om de schietoefeningen minder theoretisch en meer prak tisch te maken. Toch was dit niet het eenige redmiddel. Een grondiger onderzoek van de quaestie bracht aan het licht, dat een der hoofdoorzaken van het minder juist schieten in het gevecht, aan de constructie van het geweer zelf geweten moest worden. Bij het Martini Henry en vele andere geweren van de nieuwere stelsels, is n. 1. de trekker zoo ver naar voren geplaatst, dat een man, die zijn geweer aanlegt en korte vingers heeft, hem niet kan omvatten met het tweede lid van den wijsvinger, een noodzakelijk vereischte om het geweer bij het aftrekken niet uit de rich ting te brengen; het rukken bij het aftrekken is algemeen. Het is wel verwonderlijk dat men nog in geen enkel leger er aan gedacht heeft in dit gebrek te voorzien. Enkele uitvinders hebben in den laatsten tijd hunne aandacht op dit gebrek gevestigd, en getracht den trekker te ver vangen door een andereu, welke met den duim bewogen wordt. Bij dit stelsel ontspant de stangveer zich door een druk van den duim op een knop, welke aan die veer bevestigd is. Deze uitvinding heeft echter tot nog toe niet die aandacht getrokken, welke zij verdient. Alleen de geweer

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 413