424 40 M. boven de naastbijzijnde ravijnen zijn verheven en waar de wisselingen en het peil van het grondwater dus geheel onmerkbaar zijn. De loembangs zeiven zouden natuurlijk evenals de dalbodems der beken voor eene vestiging buiten beschouwing moeten blijven. De lucht die men in de nabijheid van het meer inademt, is zeer zuiver en opwekkend. Alleen des ochtends hangt een lichtblauwe nevel over de sawah's, overigens zijn mist en nevelen zeldzaam. De wind strijkt vrij over het ruime plateau van Toba en door het wijde meerbekken en wordt niet door groote bosschen gestuit noch door de miasmen van uitgestrekte moerassen bezwangerd. Talrijke doch niet hevige onweders werken mede om den damp kring' te zuiveren. Door de uitdampingen van het meer is de lucht steeds met veel waterdamp vermengd, die 's ochtends in zeer sterken dauw neerslaat. Yan JanuariMaart worden de sawah's besproeid en bewerkt; het is dus in die maanden het vochtigst en dikwijls valt in den namiddag een zachte regen, terwijl tegen, den avond een fris- sche noordenwind waait. Omstreeks het eind van Mei begint echter de droge tijd, die nagenoeg een hall' jaar duurt, gedurende welken tijd er soms maan den voorbijgaan dat er geen regen valt. Een krachtige nu en dan zelfs hevige zuidenwind waait dan van het ringgebergte en droogt alles uit, de dauw verdwijnt, de temperatuur stijgt, doch in dat tijd vak doen zich de minste ziekten voor. In Maart 1883 verschilde de stand van den barometer te Lagoe boti tusscheu 688 en 685, de thermometer in de schaduw geplaatst en 1 M. boven het maaiveld afgelezen, teekende temperaturen tusschen 20° en 26° C.zelfs waren er etmalen dat hij slechts tus- schen 22° en 26° C. aanwees, zoodat men de gemiddelde tempera tuur ongeveer op 24° kan stellen en zeer constant kan noemen. Op de boomlooze vlakte aan de middagzon blootgesteld, werden soms temperaturen van 34° C. afgelezen. Het klimaat is dus uitmuntend en men kan gerust aannemen, dat men in de nieuw onderworpen landschappen aan den oever van Tao Baligé, punten kan kiezen waar men onder voor de gezondheid aller gunstigste voorwaarden verkeert. Ziekten komen dan ook weinig voor.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 430