429 pen die daar en in Silindong gelegerd waren, te cóncentrêeren, te splitsen of' te verplaatsen naar den eisek der omstandigheden. Deze officier kwam den 27en Juni in Silindong en den 2en Juli in Baligé aan, alwaar hij tot bescherming van de etablissementen van den controleur en de zendelingen, 30 bajonetten onder een eur. ser geant aantrof van het detachement van luit. Spandaw. Singa Man- garadja had daar reeds zijn intrek genomen in de hoeta Lawan Gorat, ongeveer een uur gaans ten zuiden van het zendingstatiou en Perdede gelegen. Om hem van daar te verdrijven, verzocht de Controleur hulp aan den zich in hoeta Simeuangkiug bevindenden luitenant Spandaw. Deze officier wees den europeeschen sergeant Doctors alg. st. No. 7317 aan, om met 20 bajonetten Singa Maugaradja's stelling te verkennen en hem zoo mogelijk te verjagen. Deze patrouille, waarbij zich de controleur van Toba L. C. AVelsinck aansloot, rukte in den vroegen morgen van den 30™ Juni naar hoeta Lawan Gorat en ontwaarde in de nabijheid gekomen, daar binnen eene menigte Batakkers, die op het gezicht der troepen de hoeta verlieten, zich daar buiten verzamelden, doch na een paar salvo's van onze zijde met een verlies van slechts weinige dooden en gewonden op de vlucht gingen. Volgens inlandsche berichten was Singa Mangaradja de eerste die te paard sprong en vluchtte, en was hij door een geweerkogel aan den arm gewond, welke verwonding aan het geloof zijner goddelijke oorsprong en beweerde onkwetsbaarheid veel afbreuk deed. In den middag van denzelfden dag dreigde eene vloot van 40 prauwen, naar schatting met ongeveer 1200 koppen bemand, met eene landing te Baligé. De luitenant Spandaw, bijtijds naar Baligé opgerukt, verijdelde echter de poging tot landing en dreef de geheele vloot met een paar salvo's op de vlucht. Het vermoorden der boden van den Controleur had intusschen aan leiding gegeven dat de Resident van Tapanoeli, wiens bestuur zich over het ingelijfde deel der Tobalanden uitstrekt, gedurende eenige dagen, van berichten betreffende den stand van zaken aldaar verstoken bleef. 1885. Dl. r. 28

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 435