435 Oeloean dringen. Tijdelijke bezetting van onafhankelijke landschappen mocht niet plaats hebbenna de tuchtiging moesten de troepen dadelijk op gouvernementsgebied terugkeeren. In Bakara, Moeara of andere, aan deze zijde van het meer gelegen landschappen, die in 1878 of later onze souvereiniteit erkend hadden, konden de troepen, indien zulks noodig bleek, eveneens actief optreden. Alvorens handelend op te treden, moesten alle kansen ernstig over wogen worden, daar zelfs de schijn van échec moest vermeden worden het succes moest verzekerd zijn. Ha ontvangst dezer machtiging werd nu door den Resident aan de hoofden van onafhankelijk Lagoe boti een ultimatum van vijf dagen gesteld en geëischt, dat volgens landsgebruik zoowel de moordenaars als de eigenaars van de marktplaats (onan), waar de misdaad op den schrijver van den Controleur was gepleegd, eene geldboete zouden betalen of dat de daders van den moord zouden worden uitgeleverd. De hoofden Oempoe Saon Angin en Datoe Hari werden voor de voldoening van het ultimatum verantwoordelijk gesteld. Eigenaren van de marktplaats waren Oempoe Djoeara, Oempoe Tinggi, Oempoe ni Handang, Oempoe Ronga bosi, Oempoe Toea Radja, Oempoe Tiang, Pardapoer en Pardoendang. Gedurende den loop van het ultimatum, werden nog zooveel mogelijk inlichtingen omtrent sterkte en bewapening der weerspannige bevol king ingewonnen. Deze scheen niet van plan om aan te vallen maar ook geenszins om de opgelegde boeten te voldoen. Bij de terreinverkenning kon men de vijandelijke hoeta's tot op zeer korten afstand naderen zonder beschoten te worden; wel bespeurde men overal mannen en vrouwen druk bezig met het planten van randjoe's. Alleen Oempoe Djoeara, een der eigenaars van de marktplaats waarop de schrijver vermoord was, trachtte te onderhandelen, doch was blijkbaar te bevreesd voor zijne naburen en durfde alleen zich niet aan de eischen van het Gouvernement te onderwerpen. Den 28™ Juli eindigde het ultimatum zonder dat aan de daarin gestelde eischen was voldaan. De Resident verzocht dientengevolge den kapitein Genet tot de tuch-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 441