440 interest (voor verhuiskosten, het aanschaffen van paarden, enz.); het verzekeren van eene som op een te bepalen leeftijd van den deelge noot te betalen; tot verhooging van pensioen, enz. 9°. Om het bestuur der inrichting niet, zooals thans plaats vindt, toe te vertrouwen aan eene Directie en aan het Departement van Oorlog, maar geheel aan officieren-deelgenooten, door de leden te kiezen, en 10°. op welke wijze, in verband met punt 9, de boekhouding, het innen van coutributiën en het betalen van pensioenen enz. zal behooren te geschieden. De Hederlandsche Commissie nam ten slotte in overweging, in hoever een geheel ander stelsel voor uitvoering vatbaar zoude zijn en wellicht de voorkeur zoude verdienen, n. 1., om de geheele kapitaalsbezitting der Weduwen- en Weezenkas aan den Staat over te dragen, natuurlijk met medewerking der Wetgevende Macht, en onder bepaalde voorwaarden van pensioensuitdeelingen enz., dooi den Staat aan de weduwen en weezen der deelgenooten. Mogen de lezers, die op de hoogte zijn van hetgeen „David" en H. A. A. N. nu vijf jaren geleden in ditzelfde Tijdschrift over het Indisch Militair Weduwen- en Weezenfonds geschreven hebben, nu ook al ontwaren, dat onder de hiervoren omschreven Hederlandsche vraagstukken er eenige zijn, die reeds geruimen tijd geleden in Indië aan de orde waren, deze omstandigheid maakt het onzes inziens daarom niet overbodig thans nog eens mede te deelen, wat de Leden der Hederlandsche Commissie omtrent diezelfde punten in het mid den hebben gebracht. Allicht toch komen wij hierbij enkele nieuwe gezichtspunten te weten, die ons oordeel dienaangaande kunnen doen rijpen. Bij het behandelen van de eerste vraag, werd door de Commissie op den voorgrond gesteld, dat het sterftecijfer, hetwelk in oor logstijd (men denke hier aan ISTederlandsche toestanden) kan ont staan, ten deze niet kan en niet moet worden in aanmerking genomen. Men weet immers hoegenaamd niet bij benadering te zeggen, of er per kwart eeuw of per halve eeuw op een oorlog valt te rekenen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 446