44? kas dienstbaar te maken tot liet opleggen van spaargelden voor officierskinderen dan wel het verleenen van voorschotten tegen interest voor verhuiskosten enz., een en ander omdat het wel beschouwd, niet aangaat van een instelling, die onder gouvernements bescherming staat, eene spaarbank te maken, waardoor zij van hare eigenlijke be stemming ontaarden zou. Omtrent de wijze van benoeming der Directie werd in het midden gebracht, dat de weduwenkas onder bescherming staat van en ge waarborgd is door de Regeering, en deze omstandigheid het noodig maakt, dat de Regeering het in de hand heeft, de instelling zoo te besturen, dat althans dit geen oorzaak van haar verval kan zijn. Toezicht van het Departement van oorlog moet dus een vereischte zijn, in verband waarmede voortaan de voorzitter der Directie en de amanuensis, als tot nu toe door den Minister van oorlog, doch de beide overige leden naar keuze van de deelgenootendoor den Minister aan den Koning ter benoeming zouden kunnen voorgedragen worden. In de wijze van innen der contributiëu, hare verantwoording enz. zoomede in de betaling der pensioenen was hoegenaamd geene ver andering noodig, terwijl omtrent het al dan niet overdragen der ge- heele kapitaalsbezittiug aan den Staat, ten slotte geadviseerd werd in bepaaldelijk ontkennenden zin, omdat het niet onmogelijk werd geacht, dat de Staat, als de herinnering aan de annexatie verflauwd zou zijn, de verplichting tot uitkeering der pensioenen wellicht niet altijd zou blijven erkennen. Onze beschouwingen betreffende het [eerste] rapport der Commissie loopen hiermede ten einde. Kunnen wij niet met al de beschouwingen dier Commissie medegaan, zulks belet niet ten volle te waardeeren de omvangrijkheid van haar verdienstelijk werk. Die arbeid is eenigszins te begrooten, wanneer wij hier vermelden den staat der bij dat Rapport gevoegde bijlagen 1. Staat, aanwijzende het gemiddeld getal dooden op de 100.000 mannen, over tijdvakken van vijf jaren 2. Als voren op 100.000 vrouwen; 3. Graphische voorstelling der afsterving van officieren en hunne vrouwen

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 453